Kuchnia - serce mieszkania

27 czerwca 2012

Kuchnia-serce-mieszkania-tub     W dobrze zaprojektowanej kuchni nie tylko przyjemniej się przebywa i gotuje, ale też wszystko odbywa się szybciej i sprawniej. Jak powinna wyglądać kuchnia idealna radzi architekt z poznańskiej firmy Ataner.

     Z reguły jest ona sercem domu, miejscem, gdzie toczą się wieczorne rozmowy i je się wspólny niedzielny obiad. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez jednego z producentów sprzętu AGD, w kuchni spędzamy średnio prawie 3 dni tygodniowo. Dlatego tak istotne jest, by była ona funkcjonalnie urządzona. Przede wszystkim musimy określić, czy nasza kuchnia będzie znajdować się w domku jednorodzinnym, czy w bloku. W przypadku tego drugiego typu budownictwa musimy planować rozkład kuchni z większą starannością, gdyż z reguły jest ona mniejsza niż w domku, a czasem może też być tylko aneksem kuchennym obok pokoju dziennego.

– W każdym budowanym przez nas mieszkaniu kuchnie są jasne. Duże okna, a w przypadku większych mieszkań, także balkony, sprawiają, że przez cały dzień do kuchni dociera naturalne światło słoneczne – mówi Andrzej Kryske, architekt projektujący dla poznańskiego dewelopera, firmy Ataner. Warto zadać sobie pytanie, co będziemy robić w kuchni. Inaczej będzie wyglądać ona w mieszkaniu singla, który większość posiłków jada poza domem, a inaczej w gniazdku rodziny z dziećmi, w której trzeba ugotować obiad dla całej rodziny, zrobić deser, nakarmić dzieci itp.

Kuchnia--serce-mieszkania

Kuchenka obok zlewu czy lodówki?

     Zanim zaczniemy kompletować kuchenne sprzęty, należy zrobić ich listę – swego rodzaju inwentaryzację. Wyposażenie kuchni powinno być bowiem dostosowane do ilości oraz wielkości szafek. Na przykład jeśli mamy dużo garnków i patelni to lepiej je trzymać w szufladach pod blatem, szuflady ułatwiają dostęp do każdego garnka. Liczba osób, dla których gotujemy, również determinuje ilość szafek, które będą nam potrzebne na garnki, talerze oraz kubki. Wpływa ona też na wielkość lodówki – duża rodzina będzie potrzebować większej lodówki.

     Kuchenne sprzęty powinny być oddzielone blatami roboczymi. Ponadto, zwykle ustawione są w kolejności: lodówka, zlew, kuchenka, ponieważ najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy je, a potem zaczynamy gotować lub smażyć. Po drodze konieczna jest obróbka, stąd obecność blatów, które sprawią, że gotowanie będzie wygodniejsze. Można na nich ustawić także np. mikrofalówkę, blender czy inne potrzebne nam urządzenia.

Prawo czy leworęczni?

- Osoby, które wprowadzają się do nowego mieszkania nie zastanawiają się nad wieloma niuansami, takimi jak na przykład czy są prawo czy leworęczni – mówi Andrzej Kryske z Atanera – Tymczasem to pozwala nam łatwiej określić rozmieszczenie sprzętów przy blacie kuchennym. Przykładowo zmywarka z ergonomicznego punktu widzenia dla praworęcznej osoby, powinna być po prawej stronie zlewu. Łatwiej wtedy opłukać naczynia i włożyć do zmywarki.
     Architekci projektujący mieszkania dla firm deweloperskich starają się, by kuchnie były jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców – jasne i przestronne, a także funkcjonalne. Dobrze zaprojektowane będą służyć nam przez lata.

Źródło: Ataner

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.