Płyta dachowa EuroFala a blacha dachowa T18 – co wybrać?

04 czerwca 2012

cembrit_logo_art

     W ubiegłym wieku azbest był jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w pokryciach dachowych. Z czasem okazało się jednak, że może  być niebezpieczny dla zdrowia.

     Nakaz wymiany dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest do 2032 r., stawia właścicieli domów przed problemem, jakim materiałem wyłożyć nowy dach swojego domu.
     Od początku lat 70. ubiegłego wieku płyty cementowo-azbestowe zwane także eternitem kładzione były na dachach wielu polskich domów. Swoją popularność  azbest zawdzięczał  m.in. niewielkiej wadze, dużej trwałości, jak również niskiej cenie. Jednakże z biegiem lat okazało się, że eternit jest niebezpieczny dla zdrowia, stając się  bezpośrednią przyczyną wielu chorób układu oddechowego. W 1997 roku polski rząd wprowadził zakaz stosowania oraz dystrybucji materiałów, w skład których wchodził niebezpieczny azbest. Efektem tej ustawy był przyjęty przez Radę Ministrów RP w 2002 roku Program Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest Stosowanych na Terytorium Polski, który zakłada całkowite usunięcie eternitu do 2032 roku. Właściciele domów, których dachy pokryte są płytami zawierającymi azbest nie powinni zwlekać z ich wymianą na ostatnią chwilę, ponieważ niszczejące z biegiem czasu płyty stają się coraz bardziej szkodliwe. Jak szacują eksperci problem pozbycia się azbestu z budownictwa mieszkaniowego może dotyczyć nawet połowy wszystkich budynków w kraju. Do tej liczby należy dodać inwestycje wykorzystywane w rolnictwie i przemyśle, które także posiadają dachy zawierające azbest.
     Wymiana pokrycia dachowego wymaga podjęcia decyzji, jakim materiałem będziemy chcieli pokryć nasz dach. Na potrzeby tego tekstu porównamy dwa  produkty stosowane z powodzeniem zarówno w segmencie mieszkaniowymi, jak i rolnictwie i przemyśle: blachę T-18 oraz EuroFalę - płytę z włókno-cementu firmy Cembrit. Wybór odpowiedniego materiału implikuje wiele czynników. Zacznijmy od ilości łat, które są potrzebne do montażu płyt na dachu. Płyty z blachy T18 wymagają podparcia co 40-50 cm w zależności od grubości blachy, wysokości trapeza, jak również kąta nachylenia dachu. Płyty EuroFala, w przeciwieństwie do blachy, wymagają rzadszego stosowania podparcia łatami – dokładnie co 117,5 cm. W rezultacie pokrycie dachu drugim z materiałów  wymaga użycia mniejszej liczby łat. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie blachy dachowej T18, należy pamiętać o konieczności dodatkowego wydatku związanego z kupnem folii dachowej. Wynika to z faktu, iż na dolnych płaszczyznach tego pokrycia dachowego dochodzi do skraplania się wody. Natomiast gdy nasz wybór padnie na płyty faliste z włókno-cementu, nie będziemy musieli korzystać  z folii dachowej, co zaoszczędzi nam dodatkowej pracy i obniży koszty położenia takiego dachu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż płyty faliste EuroFala są odporne na nadmierne nagrzewanie się, dzięki czemu koszty ewentualnego chłodzenia budynku z dachem z włókno-cementów będą niższe niż w przypadku tego samego procesu, gdy dach wykonany jest z blachy. Co ważne, szczególnie w kontekście budownictwa mieszkaniowego, EuroFala skutecznie wycisza odgłosy opadów atmosferycznych, jest również bardziej odporna od swojego „konkurenta” na zmienne warunki atmosferyczne (w tym kwaśne deszcze). Wymiana pokryć dachowych wykonanych z eternitu to dla właścicieli tych dachów konieczność, której będą musieli się poddać. Zmiana niebezpiecznego azbestu nie musi odbywać się kosztem utraty pozytywnych właściwości tego materiału. Płyty dachowe EuroFala nie dość, że są bezpieczne dla naszego zdrowia, to dodatkowo zachowują wszystkie najlepsze cechy eternitu, stając się jego godnym i co ważne zdrowszym „spadkobiercą”

 

     Firma Cembrit to producent wysokiej jakości włókno-cementowych materiałów budowlanych stosowanych na dachach oraz elewacjach. Firma jest cześcią Cembrit Holding A/S – europejskiego lidera w produkcji włókno-cementowych dachów i elewacji, który nieprzerwanie od ponad osiemdziesięciu lat intensywnie pracuje nad właściwościami i możliwościami włókno-cementu.

Żródło: Core PR

 

Plyta_dachowa_EuroFalaPlyta_dachowa_EuroFala2

 

Zobacz także ...

 

 

Więcej …
 

fotOlej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie.

Więcej …
 

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …
 

Czy po niezliczonej liczbie rekordów sprzedaży nadejdzie ochłodzenie na rynku mieszkaniowym? Jeżeli bralibyśmy pod uwagę tylko zbliżające się Targi Mieszkań i Domów, to zdecydowanie nie należy spodziewać się takiego scenariusza. Nowy Adres SA, organizator imprezy, zapowiada, że będą to jeszcze większe targi niż wiosną tego roku.

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.