Aluminium podbija budownictwo jednorodzinne

13 lutego 2012

źródło: redpen.pl     Aluminium coraz odważniej wkracza do współczesnego budownictwa. Materiał ten wykorzystywany do tej pory głównie w budownictwie komercyjnym, teraz coraz częściej pojawia się w projektach domów jednorodzinnych a także nowoczesnych domów pasywnych. Na jego zastosowanie decydują się architekci w budownictwie indywidualnym doceniając: lekkość, trwałość oraz estetykę kojarzoną z nowoczesnością. Dodatkowo aluminium ma większe możliwości konstrukcyjne niż drewno czy PCV.

 

Plastyczność i wytrzymałość aluminium pozwala na uzyskanie z niego profili służących do wykonywania konstrukcji okiennych, fasadowych i drzwiowych. Aluminium jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, na korozję i zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. W odróżnieniu od okien wykonanych z PCV, okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego, nie wymagają też tak częstej konserwacji jak okna drewniane. - Aluminium długo uważane było za metal „zimny”, który nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów termicznych. – mówi Agnieszka Jeznach Dyrektor Marketingu firmy Yawal - jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce. – Dlatego okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, profile aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie mieszkalnym. Złożoność konstrukcji profili, możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień sprawia, że okna z aluminium są energooszczędne i gwarantują zachowanie właściwych współczynników izolacyjności cieplnej.

     Aluminium w domu pasywnym? - Tak Najważniejszą cechą charakterystyczną domu źródło: redpen.plpasywnego jest energooszczędność . Dlatego w budynkach pasywnych wykorzystuje się cały szereg rozwiązań konstrukcyjnych, których podstawowym celem jest ograniczenie do minimum zużycia energii podczas codziennego użytkowania domu. I tak, jednym z ważniejszych czynników w domu pasywnym są okna, które mogą odpowiadać nawet za 41% strat ciepła. Utrata ciepła następuje na skutek przenikania przez tzw. mostki termiczne, słabo zaizolowane miejsca budynku, na przykład ramy okienne, albo źle zaizolowane okna. - Dlatego nie każde okno nadaje się do domu pasywnego – podkreśla architekt Tomasz Mielczyński z pracowni BUILDgreen Design, która projektuje domy energooszczędne i pasywne – wybierając okna do naszych budynków kierujemy się kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i światła. Współczynnik izolacyjności cieplnej dla okna oznaczony jako U, powinien być jak najniższy, zarówno dla szyby jak i dla ramy okiennej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami w Polsce współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,9 W/(m²•K) dla budynku mieszkalnego, im niżej tym lepiej. Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania światła oznaczony jako G. Jest to procent energii słonecznej, która przenika przez szybę do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenie się nagrzewa. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. W domu pasywnym współczynnik G powinien mieć powyżej 65-70.

     W domu pasywnym ważny jest też kształt okna, wielkość szyby i ramy. Jak podkreśla architekt z pracowni BUILDgreen Design – Ważne aby rama okna nie stanowiła mostka termicznego, bo to zwiększa ilość przenikającego ciepła. I tu wkracza aluminium, które dzięki swojej plastyczności pozwala na stworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Możliwość uzyskania wąskich profili sprawia, że są one bardziej smukłe, co pozwala na zwiększenie powierzchni szyby, i na maksymalny dostęp światła do pomieszczenia.

źródło: redpen.pl     Przykładowym produktem, który z powodzeniem wykorzystywany jest w budynkach pasywnych jest system YAWAL TM 77HI, który łączy estetyczny wygląd z rygorystycznymi wymogami izolacyjności cieplnej, akustycznej, ochrony przed wiatrem i wodą. Zastosowane w trzykomorowym systemie unikalne rozwiązania izolacyjności termicznej pozwalają na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła okna na poziomie U = 0,8 W/(m2K). - System składa się z termoizolowanych profili aluminiowych o przekroju skrzynkowym. Profile skrzydeł i ościeżnic systemu TM 77HI składają się z 2 części aluminiowych, oddzielonych od siebie taśmami izolacyjnymi. Rolę izolacji termicznej spełniają dedykowane rozwiązania komorowe strefy izolatora wraz z systemem 2-komponentowego uszczelniania centralnego oraz wypełnienia powierzchni wewnętrznej profili w strefie bariery termicznej przy pomocy materiałów izolujących – wyjaśnia Wojciech Kulej – Kierownik Produktu, Systemy Okien i Drzwi w firmie Yawal.

     Okna w domu pasywnym powinny być duże, ale o tym decyduje architekt na etapie projektu koncepcyjnego dokonując obliczeń. Dobrze jest umieszczać okna na południowej elewacji domu, gdzie słońce w ciągu dnia operuje najdłużej. Opcjonalnie do okien można zainstalować system sterujący, który włączony do centralnego systemu sterującego budynkiem automatycznie dba o właściwe ustawienia, tak by zapewnić odpowiednie wietrzenie wnętrza budynku w okresie letnim.

Aluminiowa elegancja

     Dodatkową zaletą aluminium jest to, że ma dużą umiejętność dostosowywania się do oczekiwań użytkownika. Aluminium nie ma już nic wspólnego z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Nowoczesna technologia daje bardzo szerokie możliwości projektowania dzięki lakierowaniu i malowaniu odpowiednimi farbami ze zróżnicowaną strukturą. Możliwości kolorystyczne są praktycznie nieograniczone - Najmodniejsze obecnie są powłoki imitujące drewno. -  mówi Agnieszka Jeznach z firmy Yawal – Wykonane z tak udekorowanych profili okno jest wytrzymałe i lekkie, a jednocześnie odtwarza naturalny deseń drewna, co sprawia, że wygląda jak okno drewniane. Dzięki tej technologii, okna aluminiowe zyskują nowe oblicze, pozwalające nadać wnętrzom ciepły i przytulny wygląd.
Między innymi dlatego okna aluminiowe przypisane dotychczas budownictwu komercyjnemu są chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Ze względu na energooszczędność i stylistykę są coraz popularniejsze a dodatkowo pasują zarówno do nowoczesnej jak i tradycyjnej architektury.

Źródło: redpen.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.