Książeczka mieszkaniowa

25 kwietnia 2012

ksiazeczka_mieszkaniowa

     Przyszedł czas na kolejną odsłonę naszego Poradnika w pigułce tym razem zajmiemy się tematyką książeczki mieszkaniowej, którą jak sądzimy posiada większość naszych czytelników. W tym, artykule odpowiemy na pytania: Kto może ubiegać się o premię?, Skąd się wzięła premia gwarancyjna?, Na co można przeznaczyć pieniądze z kwoty gwarancyjnej?

     W następnej części artykułu, która ukaże się za tydzień odpowiemy na następujące pytania: Jak uzyskać premię gwarancyjną? Jakiej wysokości może być premia gwarancyjna? Jakich dokumentów będzie wymagał od Państwa bank?

     Od 3 lat istnieją przepisy, dzięki którym możecie Państwo otrzymać premię gwarancyjną w związku z likwidacją własnych książeczek mieszkaniowych. Co ważne premię gwarancyjną można także otrzymać, za wymianę okien czy też wymianę instalacji gazowej i elektrycznej Kto może ubiegać się o premię? O ową premię gwarancyjną mogą ubiegać się Ci, którzy posiadają książeczkę mieszkaniową wystawioną do dnia 23 października 1990. Należy też pamiętać, że musi ona posiadać wkład utrzymujący się przez co najmniej 5 lat.

     Skąd się wzięła premia gwarancyjna?Premia gwarancyjna powstała na skutek hiperinflacji jaka miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Wkłady oszczędności na książeczkach uległy pomniejszeniu, a Państwo za poniesione w związku z tym straty mogą ubiegać się o wypłacenie rekompensaty w postaci właśnie premii gwarancyjnej. Ustawa o Pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, pozwala na wypłacenie pieniędzy tym, którzy stawiają dom lub czekają aż deweloper je wybuduje. Można ją także uzyskać na określonym etapie budowy, ale musi być zaawansowana na poziomie co najmniej 20% wartości kosztorysowej. Wydaje się specjalne zaświadczenie na właściciela, bądź współwłaściciela książeczki mieszkaniowej i wydaje je inspektor nadzoru ale nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku o likwidację książeczki mieszkaniowej. W momencie, gdy kupili Państwo nowe mieszkanie, które zostało zbudowane przez Spółdzielnię lub dewelopera, owa premia przysługuje w momencie wpłacenia 50% wkładu budowlanego w przypadku spółdzielni lub 50% wartości kosztorysowej w przypadku dewelopera.

     Istotnym faktem jest to, że w przypadku mieszkania, premii o której mowa nie dostajecie Państwo do ręki. Jest ona przekazywana przelewem inwestorowi. Co ważne z premii można skorzystać jeśli kupuje się samodzielnie całe mieszkanie, nie jako współwłaściciel (np. wspólnie z narzeczonym). Premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych w związku z dokonywaniem takich czynności jak:

–wykup mieszkania komunalnego
–nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej z wyjątkiem w części ułamkowej.
–uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkaniowego, powstałego na drodze przebudowy czy też rozbudowy i nadbudowy budynku mieszkalnego, ale przysługuje po wpłaceniu 50% wartości kosztorysowej.
–wpłata partycypacyjna Towarzystwa Budownictwa Społecznego w wysokości nie wyższej niż 20 % ostatecznych kosztów budowy, które przypadają na dany lokal mieszkaniowy.
–opłacenie wynajmu mieszkania wzniesionego przez TBS (ten kto likwiduje książeczkę musi przedstawić w banku PKO BP umowę najmu, dokument potwierdzający dokonanie wpłaty na poczet kosztów budowy, bądź kaucji powyżej 3% wysokości odtworzeniowej lokalu).
–wykup mieszkania lokatorskiego lub wynajętego na własność.
–wkład własny przy kredycie hipotecznym, na realizację jednego z celów wymienianych z wcześniej wspomnianej przez nas ustawy (np. kredyt na zakup lokalu, budowę czy też przebudowę).
–całkowita spłata kredytu mieszkaniowego (stary portfel) zaciągniętego przed 31 maja 1992r.
–remont domu lub mieszkania w zakresie wymiany okien bądź instalacji, wpłata na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

(AK)

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.