Awaria prądu–co z automatyką domową?

11 lipca 2022

fotPrzerwy w dostawach prądu, czyli tzw. blackouty, to coraz częstsze zjawisko. Przyczyną są zazwyczaj gwałtowne sytuacje pogodowe, awarie sieci energetycznej, ale także… zbyt duży popyt na energię.

A rosnąca cyfryzacja społeczeństwa i popularyzacja technologii smart, sprawia, że jesteśmy niejako uzależnieniod energii elektrycznej, a więc też bardziej wrażliwi na jej braki.Co dzieje się zatem w inteligentnym domu w przypadku braku zasilania?

 

Smart homeprzy braku zasilania zaczyna funkcjonować jak standardowy dom. Światła się wyłączają, radio przestaje grać, brama garażowa, osłony zewnętrzne czy drzwi wejściowe na zamek elektroniczny nie działają w trybie automatycznym, a więc nie można nimi zarządzać za pomocą pilota czy aplikacji w telefonie. Na szczęściepracą tych wyrobów można sterować również ręcznie. Wszystko powraca do normy, gdy awaria zostaje naprawiona. Warto wiedzieć jednak, że są sposoby na to, aby strategiczne instalacje w domu funkcjonowały pomimo braku prądu. Jakie?

Zasilanie awaryjne na wagę złota

Czujniki antywłamaniowe, zalania czy dymu są zazwyczaj wyposażone dodatkowo w baterie. Dzięki temu możemy się czuć w domu bezpiecznie nawet wtedy, gdy nie ma prądu. Dla własnej wygody,pozostałe sprzęty smart warto podłączyć do UPS, czyli zasilacza awaryjnego wyposażonego w akumulator. Ma on za zadanie podtrzymanie zasilania przez określony czas. Chroni także domowe wyposażenie przed potencjalnie szkodliwymi skutkami przepięć.Inną opcją są agregatyprądotwórcze,wyposażone w silniki spalinowe. Czas ich pracy jest zależny od wielkości zbiornika na paliwo. Mamy do wyboru generatory jednofazowe lub trójfazowe. Mogą posiadać ponadto stabilizację napięcia AVR. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich moc. Doradca w sklepie z pewnością zaproponuje nam rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb.

Brak zasilania awaryjnego – jak sobie radzić?

Jeśli nasz dom nie posiada zasilania awaryjnego, trzeba powrócić do konwencjonalnych metod zarządzania domem. Aby wejść do budynku, będziemy potrzebować zatem klucza. Warto więc mieć go zawsze przy sobie. Jeśli musimy wyjechać z garażu samochodem, bramę napędzaną energią elektryczną otworzymy ręcznie. – Każda automatyczna brama garażowa powinna być wyposażona w systemy, które umożliwiają jej działanie nawet bez prądu. Zazwyczaj producenci instalująw pobliżu silnika specjalną linkę, którą wystarczy pociągnąć, aby odblokować napęd i ręcznie otworzyć bramę. Takie rozwiązanie posiadają również produkty BFT, m.in. nasz flagowy model BotticelliSmart BT A przeznaczony do segmentowych bram garażowych – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, producenta wysokiej jakości automatyki do bram. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy chcemy dostać się do garażu z zewnątrz? – Producenci automatyki stosują różne rozwiązania w zależności od rodzaju bramy.W przypadku produktów BFT instalowany jest specjalny zewnętrzny zestaw odblokowujący – jeden przeznaczony jest do bram z klamką, a drugi do produktów, które jej nie posiadają. Wówczas odblokowujemy bramę przy pomocy kluczyka i ręcznie podnosimy – dodaje.

Tam, gdzie nie dociera zasięg sieci elektrycznej, do zasilania drzwi i bram bardzo dobrze sprawdzi się system wykorzystujący energię solarną, wyposażony w baterie i panele słoneczne. Przykładem takiego produktu jest Ecosol BFT, który dzięki swojej kompatybilności współpracuje ze wszystkimi, starymi i nowymi instalacjami 24V. Korzystając z tego typu rozwiązań możemy uniezależnić się od dostaw prądu oraz uniknąć skutków ewentualnych awarii.

Na szczęście w Polsce przerwy w dostawie prądu nie trwają zazwyczaj długo. W tym czasie z pewnością poradzimy sobie, korzystając ze strategicznych urządzeń w domu w sposób konwencjonalny. Możemy także wyposażyć nasze M w zasilanie awaryjne, dzięki któremu będzie ono smart nawet w trakcie awarii zasilania. Wybór zależy od nas.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.