Wybierasz drzwi wewnętrzne? Postaw na ekologiczne rozwiązania!

04 maja 2022

fotWażnym, a dla wielu osób nawet obowiązkowym elementem wyposażenia domu są drzwi wewnętrzne. Za ich pomocą dzielimy bowiem funkcjonalnie przestrzeń. Mają także znaczenie dekoracyjne, dlatego głównym kryterium ich wyboru są zazwyczaj względy estetyczne.

W dobie postępujących zmian klimatycznych, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na wygląd produktu, lecz także kwestie ekologiczne. Producenci oferują szeroki wachlarz rozwiązań, wybierzmy zatem te przyjazne dla środowiska, z myślą o przyszłych pokoleniach.

 

Coraz więcej osób buduje i remontuje swoje domu z wykorzystaniem ekologicznych technologii oraz produktów. Rzadko zwracamy jednak uwagę na kwestię ochrony środowiska w przypadku wyboru drzwi wewnętrznych, a kupujemy ich przecież co najmniej kilka. Jakie rozwiązania będą przyjazne dla planety?

Ekologiczne drzwi… czyli drewniane?

Drewno to naturalny, wdzięczny aranżacyjnie materiał – nic dziwnego, że jest tak chętnie stosowany przez architektów wnętrz. Drzwi drewniane prezentują się bardzo elegancko, a w dodatku mogą służyć nam przez wiele lat (opłaca się wybrać twarde drewno, np. dębinę), gdyż stosunkowo łatwo je odnowić. Dzięki temu czas życia produktu jest długi, co korzystne dla środowiska. Co więcej, taki wyrób w razie potrzeby można łatwo zutylizować. Trzeba jednak pamiętać, że choć drewno jest surowcem odnawialnym, to drzewa rosną wiele lat, zatem nadmierna eksploatacja lasów może się okazać w perspektywie długofalowej niekorzystna.Dlatego zwróćmy uwagę na wyroby, które posiadają certyfikat FSC®, poświadczający pochodzenie drewna z odpowiedzialnie zarządzanych terenów leśnych.

Aluminium –materiał przyszłości

Warto także zwrócić uwagę na drzwi wykonane z aluminium (pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej). To metal, który ma bowiem wyjątkowe właściwości, takie jak chociażby: niski ciężar właściwy, wysoka wytrzymałość czy doskonała odporność na korozję. Dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany w różnych sektorach gospodarki. A w dodatku jest materiałem ekologicznym, który nadaje się w pełni do recyklingu. Co ważne, nie traci on swoich właściwości podczas tego procesu, a więc można go przetwarzać wielokrotnie (praktycznie bez końca) bez obawy o straty jakościowe. Należy podkreślić także, że recykling aluminiowych materiałów w porównaniu do ich produkcji z boksytu zmniejsza ilość zanieczyszczeń: powietrza – o95%, a wody – o 97%.

Ekologiczne – czyli z recyklingu

Ekologiczne będą ponadto drzwi wewnętrzne, do których wykonania zostały użytemateriały z recyklingu, a także te wykorzystujące okleiny wykonane z prawdziwego drewna czy naturalne wypełnienie. Wybierając wyrób, zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczona jest jegopowierzchnia. Najlepiej, jeśli użyte do tego celu farby czy impregnaty są przyjazne dla środowiska i neutralne dla naszego zdrowia. Ogromne znaczenie ma również proces produkcji, który nie wpływa negatywnie na naszą planetę.

Cały proces inwestycyjny powinien być „ekologiczny”, a więc to co pozostało po montażu drzwi (np. folie zabezpieczające, kartony itp.) należywrzucić do odpowiednio oznaczonych pojemników na odpady. W dodatku, jeśli wymieniamy na nowe stare drzwi, które są jeszcze w dobrym stanie, możemy oddać je potrzebującym zamiast wyrzucać. Zadbajmy także o ich dobry montaż, aby móc korzystać z nich komfortowo przez wiele lat.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.