Majsterkowanie – ciekawa pasja i sposób na stres

14 marca 2022

fotZrób to sam, czyli DIY to nie tylko dobra metoda na domowe naprawy, lecz także skuteczny sposób na stres i relaks. Majsterkowanie odpręża, pozwala na kreatywne spędzanie czasu oraz rozwijanie nowych umiejętności.

To praktyczne hobby łączy przyjemne z pożytecznym. Żeby zamienić pomysły w rzeczywistość,potrzebujemy też pomocników w postaci poręcznych narzędzi.

 

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam praktycznie codziennie. Sporo czasu spędzamy też w domu, więc dobrze jest znaleźć sobie nowe zainteresowania. Sposobów na zminimalizowanie niepokoju, pasję i oderwanie się od zawrotnego tempa życia może być wiele. Zarówno panie, jak i panowie mogą znaleźć wytchnienie w majsterkowaniu – to doskonała metoda na projektowanie i tworzenie różnorodnych drobiazgów, wykonywanie przedmiotów samemu zamiast ich kupowania oraz samodzielny montaż i naprawę sprzętów.

Najlepsze narzędzia do majsterkowania

Jakich narzędzi nie może zabraknąć w domowym warsztacie? Niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie w majsterkowaniu, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę z DIY, warto zaopatrzyć się w poręczne, podstawowe sprzęty. Zacznijmy od tych uniwersalnych, które sprawdzą się przy różnego rodzaju pracach. Z pewnością należy do nich młotek. Jest niezastąpiony przy wbijaniu gwoździ w ścianę, montażu części oraz dobijaniu różnorodnych elementów. Najbardziej wszechstronny i popularny jest młotek ślusarski. Możemy wybrać taki z trzonkiem drewnianym lub z włókna szklanego FIBERGLASS, co zapewnia stabilny chwyt, tłumienie drgań i zwiększony komfort pracy.

Do majsterkowania z drewnem potrzebna jest siekiera. Do standardowych działań najlepiej dobrać taką o wadzę do 2500 g, z trzonkiem drewnianym lub FIBERGLASS. Czym się jeszcze kierować przy dopasowaniu warsztatowych sprzętów? – Młotek i siekiera muszą dobrze leżeć w dłoni. Części robocze powinny być kute z wysokogatunkowej stali, co zapewnia bezpieczną i niezawodną pracę. Zwróćmy też uwagę na to, czy na narzędziu znajduje się logo marki i unikajmy wyrobów „no name”, bez oznaczenia. Narzędzia ręczne możemy zakupić także wygodnie online w sklepie producenta, z dostawą do domu lub do paczkomatu ­– mówiDaniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego polskiej firmy JUCO. Produkty JUCO objęte są dożywotnią gwarancją.

Poza siekierą i młotkiem, w skrzynce narzędziowej nie może też zabraknąć takich sprzętów jak: szczypce uniwersalne, czyli popularne kombinerki – do chwytania, zaginania i uciskania różnorodnych elementów, i wkrętak płaski i wkrętak krzyżakowy– do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Do majsterkowania przydadzą się również klucze płasko-oczkowe – najlepiej zakupić cały zestaw kluczy. To podstawowe narzędzia ręczne, ale swój warsztat możemy stopniowo rozbudowywać, dodając do niego np. poziomicę, zszywacz (taker) czy wiertarko-wkrętarkę.

Kreatywne pomysły na majsterkowanie: organizer z siatki i drapak dla kota

Dostęp do materiałów budowlanych jest dziś bardzo szeroki. Bez problem znajdziemy też praktyczne porady i inspiracje odnośnie majsterkowania na blogach internetowych czy kanale YouTube. Jeśli pracujemy w trybie „home office”, ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie praktycznego organizera z siatki, który umieścimy nad swoim biurkiem. To także praktyczny pomysł do pokoju dziecięcego – na takiej tablicy możemy zawiesić notatki z listą rzeczy do zrobienia, kalendarz, słuchawki oraz zdjęcia i ozdoby. Co będzie potrzebne? Przygotujmy metalową siatkę, kilka magnesów, gwoździe lub wkręty, miarkę, szczypce przystosowane do cięcia drutu oraz młotek, wkrętak płaski lub krzyżakowy i spray w puszce (opcjonalnie).

Najpierw z użyciem szczypiec przycinamy siatkę na pożądany wymiar. Jeśli chcemy nadać tablicy inny kolor (np. złoty), to malujemy ją sprayem i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W kolejnym kroku wbijamy w ścianę gwoździe lub mocujemy wkręty i zawieszamy na nich organizer. Potem pozostaje już tylko przypięcie na nim z pomocą magnesów przedmiotów, które chcemy mieć „pod ręką” przy biurku. Taka tablica może być również efektowną zieloną ścianą, po której będzie piął się np. bluszcz – zieleń ma dobry wpływ na nasze samopoczucie.

Skutecznym sposobem na stres jest kontakt ze zwierzętami. Głaskanie i bawienie się, a nawet przebywanie z nimi w jednym pomieszczeniu dostarcza wielu pozytywnych emocji. Jeśli w naszym domu jest mruczek, to w ramach majsterkowania możemy samodzielnie zrobić drapak dla kota.Dostosujemy go do wielkości pomieszczenia oraz potrzeb pupila. Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest drapak w formie kolumny.

Przygotujmy: dwie płyty MDF (mogą to być równie dobrze elementy ze starych mebli), rurę kanalizacyjną lub stabilną kartonową tuleję o średnicy 100 mm, kątowniki i wkręty, sznurek sizalowy, klej, materiał do obicia (np. koc) oraz narzędzia: wkrętak płaski lub krzyżakowy, młotek i zszywacz tapicerski. Do płyty, która będzie podstawą konstrukcji (musi być ona solidna i odpowiednio dociążona, żeby utrzymać ciężar zwierzęcia) mocujemy z użyciem kątowników i wkrętów rurę, a potem obijamy płytę materiałem, pod spodem zszywając go zszywaczem. Analogicznie przygotowujemy i łączymy górny element drapaka – powinien być on jednak mniejszy niż podstawa. Potem pozostaje już tylko owinięcie wokół tuby sizalowego sznurka – najlepiej przykleić go klejem na gorąco. Od spodu konstrukcji możemy jeszcze zastosować filcowe podkładki pod meble, żeby nie rysowała ona podłogi. Na koniec sprawdźmy, czy całość trzyma się mocno i dajmy drapak kotu do „przetestowania”.

Majsterkowanie to nie tylko doskonała zabawa i sposób na oszczędności – możemy przecież zrobić „coś z niczego” lub nadać starym przedmiotom drugie życie – lecz także dobra metoda na stres. Do wspólnej pracy zaprośmy również najmłodszych członków rodziny. Pamiętajmy też o skompletowaniu odpowiednich narzędzi – wówczas domowe „zrób to sam” będzie prawdziwą przyjemnością.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.