Wymiana okien i drzwi na wiosnę – już teraz przygotuj się do inwestycji

07 marca 2022

fotWiosna to dobry moment na zmiany. W tym czasie chętnie przeprowadzamy więc metamorfozę wnętrza domu lub mieszkania, ale też wymieniamy okna i drzwi zewnętrzne na nowe, żeby budynek był cieplejszy, bardziej energooszczędny. Taka inwestycja wymaga odpowiedniego przygotowania – trzeba nie tylko zdecydować, które produkty wybrać, lecz także jak je zamontować.

Na jakie rozwiązania najlepiej postawić, aby cieszyć się komfortem ich użytkowania przez kilkadziesiąt lat?

 

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych to ważna inwestycja w energooszczędność, która pozwala znacznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie w domowym budżecie (przez nieszczelną stolarkę okienno-drzwiową może „uciekać” nawet 25% energii cieplnej z budynku). Co ważne, na realizację tego działania możemy pozyskać dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze” lub lokalnych programów wsparcia.Zgodnie z obowiązującymi przepisami (warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, tzw. WT2021), współczynnik przenikania ciepła (U) dla okien pionowych nie może przekraczać wartości 0,9 W/(m2K), zaś drzwi zewnętrznych wejściowych: 1,3 W/(m2K). Parametry termiczne to jednak tylko połowa sukcesu – równie istotny jest dobry, solidny montaż wyrobów.

Lepiej zaplanować, żeby nie żałować

Okna i drzwi mają nam służyć bezproblemowo co najmniej przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Muszą więc zostać zamontowane „raz a dobrze”, w sposób zapewniający ich szczelność oraz stabilne zamocowanie. Przy wyborze tego typu produktów w salonie sprzedaży (lub w sklepie internetowym) od razu zapytajmy, jak będzie wyglądała ich instalacja.

Technika montażowa powinna być dostosowana do specyfiki danego budynku, w tym m.in. rodzaju i grubości muru oraz warstwy izolacji termicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest „ciepły” montaż z użyciem taśm: zewnętrznej i wewnętrznej, zwany też warstwowym.­Kluczowe jest skuteczne zabezpieczenia połączenia stolarka-mur, gdzie najczęściej dochodzi do strat ciepła.Trzy warstwy izolacji: taśma zewnętrzna-paroprzepuszczalna, piana montażowa oraz taśma wewnętrzna-paroszczelna, zapewniają ochronę tego połączenia przed powstawaniem mostków termicznych i tworzą barierę przed działaniem czynników atmosferycznych, wilgocią oraz pleśnią­mówi dr inż. Karol Kożuch z firmyAIB, polskiego producenta wysokiej jakości wyrobów izolacyjnych. W ofercie AIB dostępny jest Integra System składający się z szeregu taśm przeznaczonych do montażu okien i drzwi zewnętrznych.

Innym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku okien pionowych, jeśli pozwala na to specyfika inwestycji, jest montaż z wysunięciem w warstwę ocieplenia. Stolarka okienna jest tu zamontowana poza murem, w strefie docieplenia i obudowana specjalną, termoizolacyjną „ramą” z dopasowanych elementów. Taka technika wymaga wykorzystania odpowiedniego systemu, jak np. SIMPLEX firmy AIB. – Składa się onz profili bazowych, regulowanej listwy podokiennej, kleju hybrydowego oraz taśm montażowych. Z jego użyciem wykwalifikowani monterzy są w stanie szybko zamontować okno. Profil montażowy SIMPLEX BASIC może przenosić duże obciążenia i daje możliwość wysunięcia stolarki do 90 mm poza lico muru – dodaje ekspert AIB.

Wiosenna wymiana okien i drzwi – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli dobraliśmy już okno i drzwi zewnętrzne i wiemy, w jaki sposób zostaną one zainstalowane, warto zadbać jeszcze o kilka elementów, które zapewnią sprawną realizację inwestycji. Najlepiej, gdy prace montażowe zostaną przeprowadzone przy braku opadów atmosferycznych. Jeśli montaż jest wykonywany z wewnątrz pomieszczenia, zanim monterzy przystąpią do działania, zaplanujmy uprzątnięcie wnętrza, aby zapewnić im swobodny dostęp do okna lub drzwi. Jest to także istotne, gdy stolarka jest montowana z zewnątrz budynku. Dobrą praktyką jest też sporządzenie pisemnej umowy z wykonawcą, gdzie określimy chociażby podstawowe kwestie, takie jak rodzaj stolarki oraz termin i koszt zakupu wraz z wymianą. Ustalmy również kwestie związane z odbiorem starych wyrobów – powinny one trafić do punktu zbiórki tego typu odpadów.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych to inwestycja w energooszczędność budynku. Nowoczesne wyroby pozostaną jednak „ciepłe” tylko z nazwy, jeśli nie zadbamy także o to, by zostały prawidłowo zamontowane. Zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej, żeby potem bez problemów móc z nich korzystać przez kilkadziesiąt lat.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.