Jak ograniczyć straty ciepła w domu? Sposoby na oszczędność

07 lutego 2022

fotZimą rachunki za ogrzewaniemogą stanowić największy wydatek w domowym budżecie. Często „najsłabszym ogniwem”, które decyduje o tym, jak dużo ciepła ucieka z budynku są stare, nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne. Jak temu zaradzić?

Skutecznym i długofalowym rozwiązaniem jest ich wymiana na nowe wyroby o wysokich parametrach termicznych, wraz z dobrym montażem.

 

Prąd, gaz, węgiel – wszystkie te nośniki energii w ostatnim czasie mocno zdrożały, dlatego też szukamy efektywnych sposobów na oszczędności. Podstawowym działaniem, jakie powinniśmy podjąć jest ograniczenie do minimum strat ciepła. Jeśli więc w domu lub mieszkaniu mamy do czynienia ze nieszczelnymi drzwiami i oknami, to doraźnym rozwiązaniem jest ich zaizolowanie, np. z wykorzystaniem uszczelek. Na dłuższą metę, sprawdzi się wymiana starej stolarki okienno-drzwiowej na energooszczędne wyroby. Zwieńczeniem takiej inwestycji powinien być zawsze dobry montaż –dostępne systemy montażowe pozwalają na wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych.

„Ciepłe”oknai drzwi dobrze zamontowane

Przy montażu okien i drzwi zewnętrznych szczególną uwagę trzeba zwrócić na połączenie stolarka-mur. Żeby zapobiegać zawilgoceniu i przewiewom chłodnego powietrza z zewnątrz, powinno być ono odpowiednio zabezpieczone na całej powierzchni. Wykorzystanie do tego samej tylko piany montażowej może nie być jednak wystarczające. –Jeśli piana zawilgotnieje, straci swoje właściwości termoizolacyjne. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie montażu warstwowego z użyciem taśm. Taśma wewnętrzna (paroszczelna) chroni przedwnikaniem do połączenia pary wodnej, która powstaje np. na skutek gotowania czy korzystania z prysznica. Taśma zewnętrzna (paroprzepuszczalna) zabezpiecza natomiast przed wodą opadową i wiatrem. Razem z warstwą środkową, czyli pianą montażową, tworzą onekompletny system uszczelnień mówi dr inż. Karol Kożuch z firmyAIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

Na montaż okien i drzwi zewnętrznych w sposób zapewniający ich szczelność przez wiele lat pozwala zastosowanie Integra System AIB. Składa się on z szeregu taśm, które można dopasować do konstrukcji danego otworu okiennego lub drzwiowego. Taśmy są łatwe w montażu, lecz wymianę stolarki najlepiej powierzyć fachowej ekipie monterskiej, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Dzięki temu unikniemy trudnych do późniejszej naprawy błędów i związanych z tym, dodatkowych kosztów.

Praktyczne sposoby na energooszczędność

Poza wymianą okien i drzwi zewnętrznych, żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie warto również zadbać o ocieplenie domu. Na oba te działania możemy pozyskać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze” lub też lokalnych inicjatyw wspierających inwestycje w poprawę energooszczędności budownictwa.

Zauważalny w rachunkach efekt przyniesie jednak także suma mniejszych czynności, musimy tylko pamiętać, że potrzebna jest tu regularność. Przed snem możemy więc przykręcić kaloryfery w sypialni, gdyż optymalna temperatura do spania to ok. 18˚C. Również pozostałych pomieszczeń nie trzeba przegrzewać, warto dopasować panującą w nich temperaturę do stopnia użytkowania wnętrz. W okresie jesienno-zimowym często korzystamy w domu ze sztucznego oświetlenia, więc jeśli żarówki wymagają wymiany, to postawmy na oszczędne źródła światła, np. LED. Odłączajmy też z gniazdka nieużywane ładowarki oraz urządzenia znajdujące się w trybie czuwania (stand-by) – to małe „pożeracze prądu”. Jeśli to tylko możliwe, gotujmy potrawy pod przykryciem, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet 30% energii.

Na wyrobienie w sobie tego typy nawyków możemy potrzebować trochę czasu (jak wskazują badania, średni okres niezbędny do tego, aby przyswoić nowe zachowanie to 66 dni), jednak potem „oszczędzanie wejdzie nam w krew”, z korzyścią dla naszego portfela, a także środowiska naturalnego. Do większych inwestycji, jak wymiana nieszczelnych okien i drzwi zewnętrznych, możemy dołożyć mniejsze, codzienne kroki w drodze ku energooszczędności – szybko przekonamy się, że to nic trudnego.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.