Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w domu i zapomnieć o alergii zimą?

20 grudnia 2021

fotWedług szacunków WHO na alergięcierpi ok. 40% populacji świata. Nic dziwnego zatem, że nazywana bywa zmorą XXI wieku. Jest to choroba cywilizacyjna, która w dodatku wykazuje trend wzrostowy. Każdy może ją nabyć na jakimś etapie życia.

Co więcej, związane z nią objawy mogą nam towarzyszyć przez cały rok. Jak zatem, będąc alergikiem, zwiększyćswój komfort życia?

 

Jesień i zima wydają się na pozór miesiącami przyjaznymi dla alergików. Jednak części z nich chłodne miesiące wcale nie przynoszą upragnionej ulgi. Winne są bowiem warunki panujące w domu, jego wyposażenie (potencjalnie szkodliwe substancje mogą uwalniać się np. z farb, lakierów, tynków i klejów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz), a także zła jakość powietrza. Przyczyną alergii w okresie zimowym mogą być roztocza kurzu, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt domowych czy smog.A reakcje na alergen bywają różne. Uczuleniowcy skarżą się zazwyczaj na wodnisty katar, zaczerwienione i łzawiące oczy, dyskomfort w gardle czy chrypkę. Wszystkie te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można co prawda zdecydować się na odczulanie, aleimmunoterapia nie daje nam gwarancji powodzenia leczenia – jednym się udaje, innym nie. Warto zatem skutecznie wyeliminować alergeny w domowym otoczeniu, stosując dobrej jakości oczyszczacze powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza pracuje w oparciu o system wentylatorów i filtrów. Te pierwsze zasysają do wnętrza urządzenia powietrze z otoczenia, podczas gdy te drugie wychwytują z niego wszelkie zanieczyszczenia. W efekcie otrzymujemy przefiltrowane, czyste powietrze, którez powrotem sprzęt wydmuchuje na zewnątrz. Skuteczność oczyszczania zależy od jakości wykorzystanych filtrów. Zazwyczaj w jednym urządzeniu znajduje się kilka ich rodzajów. Największe zanieczyszczenia(np. sierść, kurz, duże pyłki) pochłania filtr wstępny. Producenci, oprócz niego, stosują zazwyczaj także dodatkowo filtr z aktywnym węglem, który neutralizujelotne związki organiczne, benzen, formaldehyd, toulen czy dym tytoniowy oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy (ma to duże znaczenie zwłaszcza w kuchni). Oprócz tego w urządzeniu powinien znaleźćsię filtr HEPA (skuteczność każdej sztuki musi być potwierdzona badaniami)lubrównorzędny, z mikrowłóknami, który wychwytuje aż do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra, takich jakalergeny,wirusy,bakterieoraz innemałezanieczyszczenia.Stosowane są też czasem filtry UV i wodne.–Pamiętajmy, że dobrej klasy sprzęt będzie monitorował jakość powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby uruchamiał się automatycznie. Dzięki temu nawet osoby najbardziej wrażliwe na jakość powietrza, a więc również alergicy, będą mogły czuć się w swoim domu komfortowo – podpowiada Radosław Maj ze Związku Producentów AGD APPLiA, organizacji, która prowadzi kampanię edukacyjną OCZYSZCZACZE POWIETRZA/OBIEKTYWNIE.

Czym się kierować przy wyborzeoczyszczacza powietrza?

Urządzeniebędzie działać efektywnie, jeśli zostanie dobrane odpowiednio do powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Warto zwrócić w tym względzie uwagę przede wszystkim na parametr CADR, który definiuje szybkość oczyszczania powietrza. – CADR, wyrażany w m3/h, określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Parametr ten odzwierciedla przepływ powietrza pomnożony przez efektywność filtrów oczyszczających.Sam jego przepływ nie wpływa jednak na sprawność oczyszczania i skuteczność filtracji sprzętu – jest to bowiem całkowite powietrze, które przepłynęło przez oczyszczacz, a więc zarówno to oczyszczone, jak i nieoczyszczone. Dla przykładu, jeśli przepływ powietrza wynosi 500 m3/h, a wydajność filtracji (skuteczność filtrów) to 50%, CADR osiąga wartość jedynie 250 m3/h – wyjaśnia ekspert. Opłaca się ponadto podpytać sprzedawcę, ile razy na godzinę interesujący nas model oczyszcza powietrze – od tego uzależniona jest również jegoskuteczność. Jeśli będziemy korzystać z oczyszczacza nocą, sprawdźmy też głośność pracy w trybie najcichszym. Najlepiej, jeśli nie przekracza ona ok. 20 dB.

W domu alergika powinien znaleźć się na wyposażeniu dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Oprócz tego warto dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach – niektóre modele posiadają funkcję nawilżacza. Zbyt wilgotne sprzyja bowiem rozwojowi pleśni, a zbyt suche roztoczy. Duże znaczenie ma także odpowiednia aranżacja pomieszczeń – w cenie jest minimalizm, lepiej więc unikać wszelkich elementów dekoracyjnych, które mogą gromadzić zanieczyszczenia. Ponadto warto często odkurzać wnętrza, a wszelkie powierzchnie wycierać na mokro.

Więcej informacji pod adresem: https://oczyszczaczpowietrza.info/

Partnerami kampanii edukacyjnej Związku Producentów AGD APPLiA Polska są marki: Amica,Blueair, Daikin, Dyson, Elektrolux, Haus and Luft, Philips, Rowenta, Samsung, Sharp, Tefaloraz Vestfrost.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.