Jak zaizolować przestrzeń wokół wanny i prysznica?

29 listopada 2021

fotŁazienka to domowa strefa relaksu, z której korzystamy na co dzień. Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami wanny lub prysznica, czy też używamy obu tych rozwiązań, ważne jest utrzymanie czystości w strefie kąpielowej.

Łazienkowa przestrzeń jest szczególnie narażona na wilgoć, dlatego kluczową kwestię stanowi zabezpieczenie przed jej działaniem newralgicznych punktów. Pomogą w tym dobrze dobrane wyroby izolacyjne.

 

Podczas kąpielilub korzystania z prysznica trudno uniknąć zachlapania podłogi oraz znajdującej się w pobliżu ściany. To tzw. strefa mokra, narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Przy dobrze wykonanej hydroizolacji tej przestrzeni nie musimy się jednak obawiać „czarnego scenariusza” – przecieków, zalania sąsiada czy też rozwoju szkodliwych dla zdrowia, nieestetycznych grzybów i pleśni. Niezbędne jest również zadbanie o prawidłową wentylację oraz ogrzewanie pomieszczenia. Na jakie rozwiązania izolacyjne warto postawić?

Bariera dla wilgoci

Podłoga i ściany łazienki wykańczane są materiałami łatwymi do utrzymania w czystości i odpornymi na działanie wilgoci, czyli płytkami ceramicznymi. Przy czym okładzina ta nie musi być ułożona aż do sufitu – wystarczy, że będzie zabezpieczać tylko miejsca mokre. Pod płytkami wokół wanny i prysznica, a także umywalki dobrym rozwiązaniem jest więc wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Do tego celu stosuje się folię w płynie, specjalne masy, zaprawy wodoszczelne lub też wyroby na bazie butylu: taśmy, sznury oraz wstęgi, które można dopasować w zależności od specyfiki inwestycji. Butyl to materiał izolacyjny o nieprzeciętnych właściwościach użytkowych, który jest szeroko wykorzystywany w budownictwie. – Zadaniem hydroizolacji jest zatrzymanie wilgoci tam, gdzie ona powstała. Jeśli dojdzie do awarii, to odpowiednie uszczelnienie będzie skuteczną barierą, która zapobiegnie zalaniu pomieszczeń znajdujących się poniżej. Miejsca połączenia podłogi ze ścianą oraz przestrzenie, gdzie przez ścianę przechodzą przyłącza sanitarnei stykają się ze sobą różne materiały, jak ceramika, metal czy tworzywa, często o różnych temperaturach – to powierzchnie, w których pojawiają się naprężenie, a z czasem również pęknięcia. Dlatego pożądane jest użycie elastycznego łącznika, takiego jak np. butyl, żeby uniknąć pęknięć i wywołanych nimi przecieków – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym produktów na bazie butylu.

 

Prawidłowa wentylacja i ogrzewanie łazienki

Jeśli chcemy cieszyć się komfortową i higieniczną przestrzenią kąpielową, oprócz użycia wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, powinniśmy także zadbać o to, żeby pomieszczenie było dobrze wentylowane oraz regularnie ogrzewane. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, drzwi łazienkowe muszą posiadać otwory wentylacyjne zapewniające swobodną cyrkulację powietrza. W przypadku, gdy wnętrze jest wyposażone w okno, to dobrze jest je otwierać, zwłaszcza po każdej kąpieli lub prysznicu. Cyklicznie sprawdzajmy też drożność kratki wentylacyjnej, i jeśli to konieczne, oczyszczajmy ją z kurzu, np. z użyciem odkurzacza. Najlepiej, jeśli stała temperatura w łazience będzie wynosić 22-24 °C, dzięki czemu zawilgocone powierzchnie szybko wyschną, a grzyby i pleśnie będą miały mniejsze możliwości rozwoju.

Do aranżacji domowych pomieszczeń, w tym łazienki, przykładamy dużą wagę, inwestując swój czas i pieniądze. Szkoda więc, by efekt naszych starań zniweczył np. przeciek i związana z tym konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. Skuteczna hydroizolacja przestrzeni łazienkowej znacznie ograniczy ryzyko wystąpienia tego typu przykrych niespodzianek. Do wykonania trwałego i estetycznego uszczelnienia możemy sięgnąć np. po wyroby na bazie butylu, które znajdziemy w stacjonarnych i internetowych sklepach z materiałami izolacyjnymi oraz technikami zamocowań.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.