Jak urządzić przestrzeń do pracy w stylu wabi-sabi?

04 stycznia 2021

fotJak odnaleźć piękno w rzeczach nieidealnych? W świecie, który jest pochłonięty przez konsumpcjonizm wydaje się to niecodziennym wyzwaniem. Tę wiedzę posiadają jednak mieszkańcy Japonii. Umiar, piękno natury, przywiązanie do tradycji – to wyznaczniki stylu wabi-sabi, który pochodzi z kraju samurajów.

Aranżacje utrzymane w tym klimacie zachwycają, o czym można przekonać się na własne oczy! Czas na metamorfozę kącika do pracy. W domu spędzamy przecież znaczną ilość czasu, również zawodowo.

 

Filozofia wabi-sabi wywodzi się z Japonii. Nazwa ta jest tłumaczona na język polski jako: mądrość w naturalnej prostocie lub niedoskonałe piękno. Dlatego bezpretensjonalność i ciepło to główne cechy stylu, który opiera się o założenia wabi-sabi. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni celebrują proste przyjemności, a więc stawiają także na autentyczność w projektowaniu wnętrz. W dodatku ze spokojem patrzą na zjawisko przemijania i wszelkie niedoskonałości, gdyż takie jest życie – pełne różnych kolorów. Doskonale łączą kontrasty: z jednej strony widoczne jest tam ogromne poszanowanie dla tradycji, również w kategorii „praca” – w myśl założenia: uczymy się od przodków, z drugiej – jako naród innowacyjny osiągnęli niesłychany postęp technologiczny. Jak zatem skorzystać z dorobku Japończyków we własnym M, urządzając wygodny kącik home office?

Biurko w centrum uwagi

W dobie zagrożenia epidemiologicznego wiele osób przeniosło się z wykonywaniem obowiązków służbowych z biura do domu. Jak się okazuje to duże wyzwanie. Trzeba bowiem na początku przezwyciężyć bariery psychologiczne, gdyż przestrzeń domowa zawsze była postrzegana jako prywatna. Aby projekt „praca we własnym M” zakończył się powodzeniem, w naszej głowie powinny pojawić się więc nowe skojarzenia. Co temu sprzyja? Zmiana aranżacji jednego z pomieszczeń. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, możemy wydzielić miejsce w sypialni lub salonie. Następnie trzeba zakupić nowe lub odrestaurować starebiurko. Jeśli posiadamy już taki mebel, a jego stan techniczny jest dobry, warto dać mu „drugą szansę” i samodzielnie odnowić. Będzie to z pewnością w zgodzie z filozofią wabi-sabi, która lubuje się w „przedmiotach z duszą”. W małych pomieszczeniach w roli biurka sprawdzi się blat składany do ściany (możemy również znaleźć komody z funkcją biurka, jeśli zależy nam na dodatkowym miejscu do przechowywania), który w dowolnej chwili złożymy lub rozłożymy, w zależności od potrzeb.

Naturalny kolor na ścianach

Biurko stanowi centrum naszego zawodowego świata, ale zanim umieścimy je w zaplanowanym miejscu, pomyślmy o odświeżeniu ścian, najlepiej przy użyciu farby, dzięki której przestrzeń home office będzie prezentować się nieskazitelnie. Eleganckie, matowe wykończenie jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości uzyskamy np. dzięki zastosowaniu farby MAGNAT Passion. Jaki kolor wybrać? Najlepiej z palety barw ziemi, a więc: brązy, beże, szarości, zgaszone zielenie czy oranże. – MAGNAT Passion to wysokiej jakości farba lateksowa o plamoodpornych i hydrofobowych właściwościach. Jej gładka, matowa powłoka podkreśla głębię koloru i sprawia, że pomalowane ściany są wyjątkowo miłe w dotyku.Co więcej, MAGNAT Passion występuje w szerokiej palecie kolorów. Zwolennicy stylu wabi-sabi znajdą w ofercie wiele odcieni, które doskonale wpiszą w tę stylistykę – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA. – Produkt jest łatwy w aplikacji, a więc możemy z powodzeniem przemalować wnętrza samodzielnie, bez obciążania domowego budżetu – dodaje.

Minimalizm w dodatkach

Aranżując miejsce do pracy w stylu wabi-sabi nie musimy skupiać się szczegółowo na dodatkach – obowiązuje tu zasada „im mniej, tym lepiej”. Postawmy na praktyczne akcenty – najlepiej, gdy przedmioty, którymi się otaczamy będą miały wartość użytkową. Ta stylistyka kocha chociażby starą ceramikę. Na biurku może stanąć zatem pamiątka po babci – wazon, nawet jeśli jest niedoskonały. Niech wypełniają go zawsze świeże kwiaty – otoczenie roślin będzie z pewnością wpływać pozytywnie na efekt naszej pracy. Nie może też zabraknąć lampki, dobre oświetlenie przy pracy na komputerze to podstawa, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada wcześnie. W poszukiwaniu takiego akcesorium, warto sprawdzić ofertę sklepów z antykami. Aby dodać aranżacji trochę ciepła, na fotel biurowy zarzućmy zaś przytulny koc, najlepiej ręcznie dziergany.

Współczesny świat zmienia się bardzo dynamicznie. Dziś biuro staje się więc integralną częścią naszych domów. Warto zatem zadbać o tę przestrzeń. Urządźmy ją przede wszystkim komfortowo, np. w funkcjonalnym i odrobinę sentymentalnym stylu wabi-sabi. Dzięki temu, w autentyczności, a nawet niedoskonałości wystroju odnajdziemy naturalne piękno i przyjemność z przebywania we własnym M.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.