Jak zamontować okno w strefie docieplenia?

24 sierpnia 2020

fotOkno powinno być zamontowane w sposób szczelny, co ogranicza napływ zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz budynku oraz minimalizuje straty cennej energii cieplnej. Dzięki temu, stolarka okienna zachowuje swoje walory izolacyjne, a użytkowanie obiektu jest bardziej komfortowe i tańsze ze względu na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Eliminację mostków termicznych zapewnia montaż okien w strefie docieplenia, stosowany pierwotnie w domach pasywnych.

 

Z punktu widzenia energooszczędności budynku najbardziej efektywne jest wysunięcie okna poza lico muru i osadzenie go w warstwie izolacji termicznej. Taka technika montażowadobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Nic zatem dziwnego, że montaż stolarki okiennej w warstwie docieplenia staje się coraz bardziej popularny, gdyż inwestorzy myślą nie tylko o kosztach inwestycji, lecz także biorą pod uwagę nakłady na późniejszą eksploatację budynku. Szczelne i stabilne zamocowanie ciężkich okien wymaga jednak zastosowania odpowiedniego systemu montażowego. Jakie rozwiązania się tu sprawdzą?

Ciepła rama wokół okna

Ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza, zabezpieczenie przed zawilgoceniem i izolację akustyczną zapewnia obudowanieokna specjalnymi, „ciepłymi” profilami. Cechują się one odpowiednią wytrzymałością mechaniczną i wysoką termoizolacyjnością, a jednocześnie są proste oraz szybkie w montażu. Przykładem takiego rozwiązania jest system SIMPLEX BASIC firmy AIB,z zastosowaniem którego można zamontować zarówno stolarkę okienną z PVC, jak ialuminium.  W skład systemu wchodzą: profile bazowe SIMPLEX BASIC, regulowana listwa podokienna MULTIBASE, klej hybrydowy SIMPLEX SEALANT oraz taśma montażowa INTEGRA PLATINUM.Po zwymiarowaniu otworu montażowego profile docina się do pożądanego rozmiaru, a następnie mocuje do muru, za pomocą dedykowanego kleju oraz mechanicznie, z użyciem wkrętów. W tak przygotowaną ramę z profili wstawia się okno z wcześniej zamontowaną listwą podokienną. Ostatnim krokiem jest zastosowanie piany poliuretanowej do wypełnienia szczelin dylatacyjnych oraz zabezpieczenie połączeniaod zewnątrz i od wewnątrz budynku taśmami mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości wyrobów izolacyjnych.

Co istotne, wykorzystanie takiego rozwiązania nie wymaga wcześniejszego tynkowania ościeża, a wykwalifikowani monterzy swoją pracę mogą wykonać szybko, ograniczając tym samym ryzyko popełnienia ewentualnych błędów. System SIMPLEX BASIC może przenosić duże obciążenia i daje możliwość instalacji z wysunięciem stolarki do 90 mm poza lico muru, w zależności od specyfiki danej inwestycji.

Koniec wieńczy dzieło

Po montażu okna należy jeszcze zabezpieczyć taśmy zewnętrzne chroniące pianę poliuretanową przed działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim promieniowaniem UV. Powinny być one otynkowane w możliwie jak najkrótszym czasie po zakończeniu prac montażowych. Jeśli jednak wykonanie izolacji termicznej lub też wykończenie już ocieplonej elewacji jest planowane w późniejszym terminie, to dobre rozwiązanie stanowi wykorzystanie zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej o zwiększonej odporności napromieniowanie UV. Taka taśma może być nieosłonięta nawet przez 12 miesięcy, co daje nam sposobność zakończenia całej inwestycji w późniejszym, dogodnym terminie, bez obawy o jej uszkodzenie na skutek ekspozycji na słońce.

Koszt montażu okna w strefie docieplenia jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej metody instalacji. Poniesione tutaj nakłady pozwalają nam jednak przez cały czas eksploatacji cieszyć się komfortem termicznym, a także uzyskać oszczędność energii cieplnej, a więc niższe rachunki za ogrzewanie, które stanowią przecież niemałą pozycję w każdym domowym budżecie. Co ważne, w przypadku wymiany starej stolarki okiennej na nowe, energooszczędne wyroby możemy ubiegać się też o dofinansowanie z programów wspierających termomodernizację budownictwa, jak np. program „Czyste Powietrze”.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.