Filmowe inspiracje: Wnętrzarska podróż do domów ciekawych kobiet – „Małych kobietek” i „Ani z Zielonego Wzgórza”

27 kwietnia 2020

fotCzy mieliście kiedykolwiek sen, że oglądacie do woli swoje ulubione filmy i seriale?Jeśli tak,teraz może on się ziścić!Czas społecznej kwarantanny to dobry moment na nadrobienie zaległości w tym zakresie.W dodatku, sztuka filmowa dobrze wpłynie na poprawę humoru i czasowe przeniesienie naszego stresu związanego z obecną sytuacją, na dalszy plan.

Swój renesans przeżywają produkcje kostiumowe, które mogą stać się nie tylko skarbnicą wiedzy o dawnych latach, lecz także źródłem inspiracji do aranżacji wnętrz mieszkania.

 

Filmy kostiumowe mają swoich zagorzałych fanów. Niektóre produkcje są wręcz kultowe, w związku z czym kolejni reżyserzy sięgają po znane, lubiane historie i filmują je na nowo z popularną aktualnie obsadą filmową.Do takich kreacji należą bez wątpienia przenoszone wielokrotnie na małe i duże ekrany powieści: „Małe kobietki” autorstwa Louisy May Alcott i „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery, które bywają czasem sentymentalne, a innym razem zabawne.Najnowsze ich wersje można obejrzeć online w odcinkach na HBO Go czy Netflixie, bądź kupić kinowe ekranizacje na DVD i czerpać z nich garściami inspiracje wnętrzarskie.

Wnętrza bez gorsetu

Jak wyglądał dom, nazywany Orchard House, znajdujący się w miejscowości Concord w stanie Massachusetts, w którym mieszkały siostry March z opowieści o „Małych kobietkach”? Przede wszystkim bije od niego ciepło. Wnętrza skąpane są w kolorach (dominują przygaszone pastele) i różnorodnych, zazwyczaj roślinnych wzorach, występujących na tapetach, dywanach, pledach czy poduszkach, pełne tapicerowanych mebli o różnej stylistyce, gablot z książkami. W salonie uwagę przykuwa kominek, który jest zawsze pięknie udekorowany, stosownie do pory roku. To wszystko razem daje wrażenie przytulności, a jednocześnie jest w swym wyrazie eklektyczne. W związku z tym czujemy tam ducha różnych pokoleń i zamiłowanie do kolekcjonerstwa. Jak przenieść ten urokliwy klimat do własnego M?

Jeśli planujemy gruntowny remont,np. jadalni, rozważmy połączenie lamperii z ciekawą tapetą. Ścianę do 1/3 wysokości pomalujmy farbą w kolorze poszarzonego błękitu.Pamiętajmy przy tym, że prawdopodobnie będzie to przestrzeń narażona na zabrudzenia, dlatego postawmy na farbę odporną na plamy, zmywanie i szorowanie na mokro, np.Śnieżkę Plamoodporną w odcieniu „P35 Zjawiskowa”. Powyżej wymalowania naklejmy z kolei kremową tapetę z delikatnym wzorem pnączy jeżyn.

Miejsce łączenia dwóch odmiennych struktur zaakcentujmy ozdobną listwą (sztukateria). Jakie meble dobrać do tak udekorowanego wnętrza?Sprawdzi się drewniane wyposażenie (stół i krzesła) o ciemnym, brązowym wybarwieniu, które nada głębi aranżacji. Jeśli z niebieskościami nam jednak nie po drodze, możemy zdecydować się na burgundy, które królowały w salonie sióstr March, podobnie jako one ożywiając je złotymi dodatkami, np. metalicznymi ramami ze zdjęciami rodzinnymi.Przy delikatnej metamorfozie przestrzeni, skupmy się na takich akcesoriach jak wzorzyste pledy i poduszki, dzięki którym pomieszczenia będą bardziej przytulne. Możemy stworzyć także, nawet własnoręcznie gablotkę na książki i pięknie je w niej wyeksponować.

Entuzjastyczny powrót do natury

Czy ktoś nie czytał w dzieciństwie serii książek o przygodach figlarnej, rudowłosej dziewczynki o imieniu Ania? Jeśli tak, to z pewnością śledził chociaż jej losy na ekranie telewizora. Jak wyglądał dom Maryli i Mateusza Cuthbertów w Avonlea, w którym zamieszkała? Dominował w nim styl rustykalny. Bielone ściany, surowe drewno, kominek z czerwonej cegły, masywny stół, a wokół niego gięte krzesła, urokliwa wystawa porcelany, charakterystyczne schody z tradycyjną balustradą… Cudownie sielski klimat, równie piękny jak widok za oknami na zielone wzgórza – można się rozmarzyć. Takie idylliczne przestrzenie,przy odrobinie chęci i wyobraźni,z powodzeniem wykreujemy we własnym M.

Jeśli zależy nam na gruntownej zmianie wystroju jadalni, postawmy na kontrasty. Ściany wymalujmy na kolor zbliżony do naturalnego wapienia (można ją ozdobić dodatkowo gzymsami) – taki efekt uzyskamy, używając np. Śnieżki Plamoodpornej w odcieniu „P03 Postępowa”. To idealne tło dla wszelkich klasycznych aranżacji wnętrza. Inną opcją jest bielona boazeria – podobnie jak w serialu, możemy ułożyć ją od 2/3 wysokości, a dół wymalować dobrą jakościowo farbą. W takiej przestrzeni warto wyeksponować kredens utrzymany w podobnej tonacji. Możemy go wyszukać w Internecie czy na strychu u babci,a następnie odrestaurować. Wkładamy do niego naszą najpiękniejszą zastawę stołową, jaką posiadamy, skrupulatnie ją układamy, a doskonały efekt gwarantowany. Przyda się nam także drewniany stół wenge (może mieć szuflady pod blatem) na toczonych nogach, krzesła w stylistyce retro, tzw. patyczaki, oraz masywna ławka. Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej? Ciekawym i designerskim pomysłem będzie przerobienie starej lampy oliwnej/naftowej na żyrandol. Gdy chcemy tylko delikatnie odświeżyć wygląd pomieszczenia, zagrajmy tekstylnymi dodatkami. Na podłodze zamiast dywanu, możemy położyć kilim, na stół zdobne, haftowane serwety i cięte kwiaty w prostym, szklanym naczyniu, na otwartych półkach zademonstrować zaś słoje wypełnione po brzegi produktami spożywczymi na wzór domowej spiżarni. W roli ozdób sprawdzą się wszelkie akcesoria kuchenne z naturalnego drewna.

Filmowe seanse to słodkie oderwanie się od szarej rzeczywistości. Dlatego dla dobrego samopoczucia warto regularnie zażywać również takiego relaksu. W dzisiejszych czasach każdy znajdzie coś dla siebie w Internecie czy telewizji, bez konieczności wychodzenia z domu. A w dodatku, chłonąc pasjonujące historie, możemy zapatrzeć się na inspirujące wnętrza i niektóre pomysły aranżacyjne wykorzystać we własnym domu teraz albo później. Czemu nie! Czy w Waszych mieszkaniach pojawią się symbolicznie Ania Shirley z rodziną albo siostry March?

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.