Wielkie kino na małym ekranie – na święta i nie tylko…

16 grudnia 2019

fotZ czym kojarzy się kino? Przede wszystkim z rozrywką i relaksem w gronie najbliższych.Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ścian i wsparciu nowych technologii, z magii ekranu możemy też korzystać w zaciszu własnego domu, bez konieczności zakupu telewizora.

Jak w swoim M stworzyćkomfortową przestrzeń do oglądania ulubionych produkcji? Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od dostępnego budżetu i już w najbliższeświęta cieszyć się ze wspólnych seansów z rodziną.

 

Na czym polega fenomen filmów i seriali? Przenoszą nas w zupełnie inny świat.Oglądając trafiające w nasze gusta produkcje odcinamysię od problemów i relaksujemy. Nierzadko pełnią one również funkcję antycznego katharsis – mają oczyszczającą, terapeutyczną moc. Czasem służą też jako prosty „umilacz” czasu, w myśl zasady, że śmiech to zdrowie.Wygospodarować „filmową” przestrzeń możemy we własnym mieszkaniu, gdzie w nocy, o północy, a nawet w piżamie,przy dowolnym repertuarze, będziemy śledzić losy ulubionych bohaterów. Gdy zaaranżujemy taki kącik jeszcze teraz, zyskamy również ciekawy sposób na spędzenie czasu z najbliższymi w trakcie świąt.

Rozwiązanie na każdą kieszeń

Najlepiej, jeśli pomieszczenie na domowe kino będzie miało co najmniej 20 m2 powierzchni. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby przygotować na ten cel również mniejsze wnętrze, jednak będzie to wymagać od nas nieco więcej sprytu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wygospodarowanieprzestrzeniw salonie, czyli najważniejszym miejscu spotkań całej rodziny. Przy tej opcji wystarczyjedna, duża i wolna ściana – na jej gładkiej, białej powierzchni będzie można wyświetlać filmy z projektora.

Aby obraz był jak najlepszy, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie podłoża – sprawdźmy jego stan, oczyśćmy z kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Jeśli wykryjemy pęknięcia, ubytki i dziury po kołkach, wykorzystajmy do ich wypełnienia specjalną masę naprawczą. Następnie powierzchnię delikatnie szlifujemy papierem ściernym, odpylamy, gruntujemy i malujemy. Ściana, która posłuży nam jako ekran powinna być matowa, gdyż rozprasza padające na powierzchnię światło, nie odbierając jakości obrazowi. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie do malowania lateksowej farby Śnieżka Eko Plus, dostępnej w kolorze śnieżnobiałym. To produkt z matowym wykończeniem powłoki, która jest również odporna na szorowanie i działanie promieniowania UV/UVC. Co istotne, farba jest też przyjazna dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.

Podczas kontroli ściany może się okazać, że wymaga ona wygładzenia. Wówczas warto sięgnąć po gotową do użycia gładź szpachlową, która jest łatwa i szybka w aplikacji, dzięki czemu remont przeprowadzimy sprawnie i własnymi siłami. Na uzyskanie śnieżnobiałych, gładkich powierzchni pozwala np. zastosowanie gładzi ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ. Pamiętajmy, by wyrób nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, a uzyskamy wówczas pożądany efekt końcowy. Ściana, na jakiej wyświetlać będziemy obraz musi być też pozbawiona półek, obrazów czy innych dekoracji.

Zadbajmy również o to, by zapewnić odpowiednią ochronę przed światłem słonecznym i oświetleniem z ulicy – pomogą w tym dopasowane rolety czy zasłony na okna, wykonane z materiału typu blackout. To dobra opcja, która nie obciąży przy tym nadto domowego budżetu.

 

Z myślą o kinowych koneserach

Jeśli zależy nam na domowym kinie z prawdziwego zdarzenia, musimy włożyć więcej trudu w przygotowanie przestrzeni i dobór profesjonalnego sprzętu wraz z wysokiej jakości projektorem na czele. Trzeba przede wszystkim odpowiednio wygłuszyć wszystkie elementy konstrukcyjne pomieszczenia – podłogę, ściany i sufit. Drewniany parkiet (ewentualnie: wykładzinę) możemy położyć na podłoże zaizolowane na bazie podłogi pływającej, która składa się z wełny mineralnej, izolacji przeciwwilgociowej z folii paroprzepuszczalnej oraz betonowego podkładu. Istotne znaczenie ma również wykończenie sufitu – najlepiej zdecydować się na wersję podwieszaną, ze względu na jej właściwości dźwiękochłonne. Specjaliści rekomendują użycie do tego celu płyt warstwowych perforowanych, którymi warto wyłożyć również ściany. Można ewentualnie sięgnąć po płyty kartonowo-gipsowe, pod warunkiem, że wyciszymy je wełną mineralną o podwyższonej gęstości.

Jeśli stworzymy taką konstrukcję od podstaw, głośniki (oraz wszelkie inne instalacje) mogą być praktycznie niewidoczne, a projektor wysuwać się z podwieszanego sufitu. Przydatne okaże się z pewnością komfortowe wyposażenie, np. wygodne, rozkładane fotele, obite miękkimi materiałami. Cały proces aranżacji wnętrza może być dość skomplikowany, w związku z tym opłaca się rozważyć wsparcie zespołu specjalistów, którzy posiadają rozległą wiedzę na tematy związane z optyką, akustyką, elektryką, sterowaniem systemami video, kalibracją czy też dystrybucją obrazu i dźwięku.

Nowe filmowe hity, serialowe superprodukcje czy też starsze tytuły, które nigdy się nie starzeją – to, co będziemy oglądać w domowym kinie zależy tylko od nas. Dobrze przygotowana, funkcjonalna przestrzeń pozwoli nam przenieść się do magicznego świata i przeżywać przygody razem z ulubionymi bohaterami – nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.