Jak zamontować ciężkie okna i drzwi?

05 sierpnia 2019

fotWielkoformatowe przeszklenia, ważące co najmniej kilkaset kilogramów są obecnie jednym z najgorętszych trendów w architekturze. Zapewniają m.in. widok na najbliższe otoczenie budynku oraz dopływ naturalnego światła.

Ich montaż jest jednak wymagający i często niesie ze sobą również konieczność użycia specjalistycznego, ciężkiego sprzętu.Jak powinien zatem wyglądać, aby spełniał najwyższe standardy, był zgodny z oczekiwaniami inwestorów i wspierających ich architektów? Oto zestaw dobrych praktyk.


 

Duże przeszklenia są piękną ozdobą każdego budynku. Nadają mu oryginalny, nowoczesny wygląd. Współczesna architektura coraz częściej wykorzystuje ich potencjał, w związku z czym liczba takich realizacjiciągle rośnie, także w budownictwie jednorodzinnym.Proces montażu stolarki wielkopowierzchniowej, z uwagi na jej ciężar i gabaryty, jest specyficzny – bardzo istotna jest tu dokładność, doświadczona, wykwalifikowana ekipa montażowa, dobry projekt i zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz właściwego sprzętu. Każdy z tych elementów ma wpływ na funkcjonalność zamontowanego wyrobu i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Podobnie, jak w przypadku standardowych wyrobów, tak i przy montażu wielkoformatowych okien i drzwi podstawą jest dokonanie precyzyjnych pomiarów, przygotowanie otworu montażowego oraz solidne podparcie stolarki. Z reguły, w takich inwestycjach konstrukcja okna i pakiet szybowy docierają na budowę osobo, a szklenie wykonywane jest na końcu.– Znaczny ciężar i duża powierzchnia szyb powoduje, żeprzy wietrznej pogodzie na okno może działać bardzo silny napór wiatru, dlatego musi być ono zamocowane dokładnie i solidnie. Równie ważne jest właściwe podparcie stolarki. Wszelkie niedociągnięcia w tym względzie mogą doprowadzić do jej osiadania, niewłaściwego funkcjonowania, anawet spowodować pęknięcia szyby – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

Nie tylko podczas wymiany starych okien lub drzwi, lecz także przy nowych inwestycjach dobrą praktyką jest oczyszczenie podłoża z ewentualnych zabrudzeń, takich jak kurz, pozostałości gruzu czy kawałków styropianu. Zapewni to lepsze wiązanie piany poliuretanowej i ograniczy ryzyko zawilgocenia, gdyż pozbędziemy się w ten sposób brudu, który łatwo wchłania wilgoć. Kolejna kwestia to prawidłowe zwymiarowanie stolarki – przy dużych konstrukcjach nawet milimetrowe odstępstwa od prawidłowego wymiaru mogą mieć później poważne konsekwencje w postaci zwiększonych strat energii cieplnej lub też wypaczenia profili, które nie mają wystarczającej przestrzeni do naturalnego naprężenia.

Podczas montażu drzwi podnoszono-przesuwnych (HS) szczególną uwagę warto zwrócić zaś na ich stabilne podparcie na całej długości progu. Dla ciężkich skrzydeł brak prawidłowego podparcia może bowiem podczas eksploatacji spowodować zniekształcenie toru jezdnego i obcieranie skrzydła o próg w trakcie otwierania.

W trosce o najlepsze parametry termoizolacyjności

Przy instalacji wielkoformatowych okien i drzwi standardem powinien być ich ciepły montaż. Wyroby te, pod wpływem zmian temperatury, pracują w dużo większym stopniu, niż konstrukcje o zwykłych wymiarach. Przekłada się to z kolei na wyższe straty cennej energii cieplnejw przypadku ewentualnych nieszczelności powstałych na styku stolarka-mur. Jednocześnie szczeliny muszą umożliwiać odkształcanie się profilu, przy czym konstrukcje wykonane z PVC „wydłużają się” bardziej od drewnianych, podobnie jak te w ciemniejszych barwach pracują mocniej od jaśniejszych, gdy się nagrzeją.

Generalnie, producenci rozwiązań służących do montażu stolarki budowlanej nie oferują osobnych produktów przeznaczonych do instalowania wielkogabarytowych przeszkleń. Do uszczelnienia stosować tu można wysokiej jakości piany poliuretanowe oraz taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne wykorzystywane także do izolacji w przypadku standardowych okien i drzwi. Ciężkie konstrukcje, podobnie jak i te „tradycyjne”, można montować w osi muru jednowarstwowego, licu ściany konstrukcyjnej w murze dwuwarstwowym lub też w warstwie ocieplenia w murze dwuwarstwowym.

Dobra praca przy specjalistycznym wsparciu

Przy pracy z wyrobami, które kosztują nierzadko kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych ewentualne błędy mogą być bardzo kosztowne i trudne do naprawienia, dlatego ryzyko ich wystąpienia należy zawczasu ograniczyć do minimum. Do montażu wielkoformatowej stolarki potrzebna jest nie tylko fachowa wiedza, lecz zazwyczaj także profesjonalny sprzęt. Sprawdzą się tu więc m.in. przyssawki do szkła dopasowane do gabarytu i ciężaru szyby,manipulatory do szkła – niewielkich rozmiarów samojezdne urządzenia, które służą do transportu i montażu ciężkich szyb (mogą mieć duży udźwig przy małej masie własnej) oraz miniżurawie – nieduże dźwigi na gąsienicach pozwalające na niezwykle precyzyjną pracę. Firmy montażowe, które nie posiadają takich urządzeń na własność, mogą je wypożyczyć wraz z doświadczonym operatorem, co zapewni odpowiednie wykonanie zadania.

Okna i drzwi w dużym formacie muszą być odpowiednio podparte, zamocowane izaizolowane zgodnie ze sztuką dobrego montażu, który z kolei z uwagi na skomplikowanie całego procesu, użycie specjalistycznego sprzętu i zaangażowanie doświadczonej ekipymonterów nie może kosztować przysłowiowej „złotówki”. To profesjonalna usługa, o czym warto uświadamiać opinię publiczną, budując przy okazji prestiż wykonywanego zawodu montera stolarki budowlanej.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ"

SoudalWindow System firmy Soudal:

SoudalWindow System (SWS) zapewnia szczelny montaż warstwowy stolarki okiennej. Funkcję izolatora pełni pianka poliuretanowa Soudafoam Classic, o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Super elastyczna pianka Flexifoam zalecana jest do uszczelnień przy montażu stolarki z PCV, aluminium i drewna, narażonej na duże wahania temperatury i wilgotności lub zmiany geometrii otworów okiennych, a także przy montażu stolarki wielkogabarytowej typu PSK i HST.Aby pianka nie uległa degradacji na skutek działania czynników atmosferycznych, zabezpieczona jest specjalnymi paroizolacyjnymi taśmami okiennymi. Szeroka gama taśm okiennych SWS obejmuje: taśmy wewnętrzne i zewnętrzne Basic Plus (z pełnym klejem), Basic (bez butylu), Universal (z butylem), Uniwersal NET (z butylem i siatką), a także taśmy wewnętrzne ALU PLUS (z pełnym klejem) i EXTRA (z pełnym butylem).

Płynne membrany Soudatight firmy Soudal:

Soudal oferuje również płynne membrany do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych uszczelnień styku okna ze ścianą, zalecane zwłaszcza podczas wymiany stolarki okiennej. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych dzięki możliwości wyboru metody aplikacji. W skład oferty wchodzą: SoudatightHybrid (do zastosowań zewnętrznych), Soudatight LQ (do zastosowań wewnętrznych, produkt na bazie dyspersji tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem), Soudatight SP (do aplikacji za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania), Soudatight SP Gun (do aplikacji za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego).

Wiertła SDS-Plus marki Proline:

Wiertła SDS-Plus marki Proline łatwiej się zagłębiają i kruszą więcej materiału, a co za tym idzie wykonują otwory szybciej. Nie obciążają młotowiertarki, co wpływa na jej trwałość i bezawaryjność.Przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 28 mm i głębokości od 110 do 800 mm. Jak powszechnie wiadomo, w trakcie prac w betonie lub kamieniu, niezwykle istotna jest szybkość i dokładność odprowadzania urobku. W wiertłach Proline zastosowano specjalnie zmieniony kształt rowków spiralnych. Dzięki temu pył wyprowadzany jest na powierzchnię szybko i efektywnie.

Wiertła posiadają, w zależności od modelu, dwa (90411-92880) lub cztery ostrza (70411-72880).Główka wiertła wyposażona jest w odporną na ścieranie płytkę z twardych węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza. Jest ona głęboko osadzona w rdzeniu i połączona z korpusem beznaprężeniową technologią lutowania. Zastosowanie takiej technologii łączenia ma duży wpływ na dużą wytrzymałość i trwałość wiertła. Widoczne na główce roboczej wiertła ostrze płytki ma szpiczasty kształt. Dzięki temu w prosty sposób pozwala wycentrować oś otworu oraz wiercić wydajnie nawet w betonie zbrojonym.

O wysokiej jakości wierteł świadczy nie tylko technika wykonania części kruszącej. Ze względu na zastosowanie bardzo wydajnej główki, konieczne było zapewnienie szybkiego i efektywnego odprowadzania urobku. Zastosowano rowki spiralne o specjalnym kształcie oraz pochyleniu spirali. Dodatkowo wzmocniono rdzeń wiertła. Stosując takie rozwiązania uzyskano bardziej efektywne przenoszenie energii udaru przy jednoczesnym tłumieniu wibracji.

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.