Co daje ciepły montaż okien i drzwi?

23 kwietnia 2019

fotEnergooszczędność to wiodący trend w budownictwie, który wynika z rosnących cen energii, coraz większej świadomości inwestorów w zakresie ochrony środowiska naturalnego, jak i chęci poprawy komfortu przebywania w budynkach. Na popularności zyskują zatem nowoczesne rozwiązania, zapewniające ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie kosztów użytkowania obiektów. Jednym z nich jest montaż warstwowy okien i drzwi, określany również mianem „ciepłego” montażu. Na czym polega i jakie są korzyści płynące z jego wykorzystania?

 

Na rynku dostępnych jest szereg innowacyjnych technologii, tworzonych z myślą o zastosowaniu  w budownictwie. Ich użycie daje inwestorom różnorodne profity – zaczynając od oszczędności w budżecie domowym, przez wyższy komfort korzystania z domu, aż po pewność, że wybrany wyrób będzie trwały i posłuży bezproblemowo przez wiele lat. Oprócz doboru wysokiej jakości produktów, równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Tak jest także w przypadku okien i drzwi, które wybieramy przecież z myślą o długoletnim użytkowaniu. Nowoczesną techniką instalacji stolarki okiennej i drzwiowej, pozwalającą w pełni wykorzystać parametry użytkowe nowoczesnych wyrobów jest „ciepły” montaż.

Ciepła technologia

Gdy wychodzimy na zewnątrz przy niskiej temperaturze, dobrym rozwiązaniem jest ubranie się na popularną „cebulkę”, korzystając z zalet, jakie dają różne warstwy ubrania. Każda z nich spełnia inną funkcję, np. warstwa podstawowa, znajdująca się tuż przy skórze chroni od zimna, skutecznie izolując, zaś warstwa zewnętrzna zabezpiecza przed wiatrem i deszczem. W razie potrzeby możemy łatwo pozbyć się jednej z nich, dostosowując w ten sposób swój ubiór do aktualnych warunków pogodowych.

Warstwy spełniające podobne funkcje sprawdzają się także przy montażu okna i drzwi. Stąd też zastosowanie w nowoczesnym budownictwie montażu warstwowego, zwanego potocznie „ciepłym”. Jego zadaniem jest ograniczenie strat cennego ciepła, które najczęściej „ucieka” z budynku w miejscach styku okna lub drzwi z murem. Rolę izolatora tych przestrzeni pełni zwykle piana poliuretanowa, która wypełnia szczelinę pomiędzy oknem lub drzwiami a murem. Aby dobrze izolowała termicznie i akustycznie, musi być jednak skutecznie zabezpieczona przed działaniem wilgoci docierającej z zewnątrz budynku oraz pary wodnej, która na skutek użytkowania obiektu jest generowana w pomieszczeniach.

W montażu warstwowym wykorzystuje się specjalne taśmy, wykonane z tworzywa sztucznego. Taśma paroszczelna, stosowana od wewnątrz, ma za zadnie ograniczenie przenikania do piany poliuretanowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Inną rolę spełnia taśma paroprzepuszczalna, zewnętrzna, która chroni przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz oraz pozwala na jej odprowadzenie na zewnątrz. W efekcie, piana poliuretanowa i taśmy tworzą warstwy o odmiennych funkcjach, które wzajemnie się uzupełniają, zapewniając kompleksową ochronę.

Przyjemnie, sucho, komfortowo

Wystawiona na długotrwałe działanie wilgoci piana poliuretanowa szybko niszczeje i traci swoje pierwotne właściwości izolacyjne, chłonąc wodę niczym gąbka. Stosowanie taśm pomaga więc utrzymać jej parametry przez długi czas. – Ciepły montaż okien i drzwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie materiału izolacyjnego, jakim jest piana poliuretanowa. Niezbędne jest zastosowania specjalnych folii paroprzepuszczalnych, jak i paroszczelnych. Co nam to daje? Do materiału izolacyjnego nie przedostaje się wilgoć, a jeżeli już tam z jakiegoś powodów się zgromadziła, to folia paroprzepuszczalna ją odprowadzi. Podobne zjawiska występują w warstwie ocieplenia więźby dachowej. Tylko suchy materiał izolacyjny spełnia swoją funkcję, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu go przed zawilgoceniem – mówi Janusz Smyda z firmy ABC EKODOM – Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ".

Po zakończeniu montażu, wszystkie trzy warstwy – taśma zewnętrzna i wewnętrzna oraz piana – powinny zostać obrobione i przykryte tynkiem. W ten sposób stają się dla nas, użytkowników okna lub drzwi, niewidoczne – cały czas spełniają jednak swoją funkcję.

Jakie są zatem korzyści z wykorzystania „ciepłego” montażu warstwowego? Przede wszystkim jest to ograniczenie strat energii cieplnej, poprzez eliminację tzw. mostków termicznych, co przekłada się zarówno na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku, jak i wzrost komfortu z jego codziennej eksploatacji. Jak wiadomo, zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz mogą również negatywnie oddziaływać na zdrowie domowników. Stosowane w „ciepłym” montażu taśmy stanowią skuteczną barierę dla wilgoci, z jednej strony blokując jej dopływ z zewnątrz, a z drugiej, pozwalając na dyfuzję pary wodnej z wewnątrz domu.

Dzięki prawidłowo wykonanej, warstwowej instalacji okien lub drzwi, możemy się także cieszyć komfortem akustycznym. Brak szczelin na styku stolarka-mur i odpowiednio zabezpieczona piana montażowa sprawiają, że do pomieszczeń dociera mniej niechcianych dźwięków z zewnątrz. Wreszcie, „ciepły” montaż to wygoda bezproblemowego użytkowania stolarki, jej trwałość oraz spokój na lata.
Producenci cały czas poprawiają parametry izolacyjne swoich wyrobów, więc wprowadzenie ciepłego montażu jako standardu prawidłowego wykonania izolacji stolarki otworowej jest niezbędne – dodaje Janusz Smyda.

Aby wymienione wyżej korzyści stały się faktem, niezbędne jest powierzenie prac montażowych fachowej, właściwie przygotowanej do swoje pracy ekipie monterów. Nie dajmy się wiec skusić niesprawdzonym, podejrzanie tanim ofertom z rynku – montaż warstwowy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a takowe posiadają tylko dobrzy specjaliści.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

INTEGRA SYSTEM firmy AIB:

System uszczelnień okiennych Integra to nowoczesne i uniwersalne rozwiązanie pozwalające zamontować okna i drzwi w sposób zapewniający ich szczelność przez wiele lat. Składa się on z szeregu taśm wykonanych z najlepszej jakości materiałów, które można wymiennie stosować w zależności od konstrukcji otworu okiennego lub drzwiowego. Wykorzystanie Integra System minimalizuje powstawanie mostków termicznych oraz chroni połączenie okno-mur przed niekontrolowanym przepływem powietrza, jednocześnie zabezpieczając je przed zawilgoceniem, co w znaczny sposób wydłuża żywotność połączenia i zapewnia bezproblemowe funkcjonowanie stolarki przez wiele lat.  W skład systemu wchodzi m.in. taśma paroszczelna Integra Inside, dedykowana do izolacji połączeń wewnątrz budynku, Integra Inside, zabezpieczająca połączenie okno-mur przed wnikaniem wody opadowej i umożliwiającaodprowadzenie wilgoci z połączenia na zewnątrz budynku oraz Integra Vario –  taśma wykonana na bazie specjalnej inteligentnej membrany o zmiennej wartości Sd, co sprawia, żestanowiuniwersalne rozwiązanie dla zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Eliminuje to możliwość popełnienia błędów w trakcie aplikacji taśmy.

WHO/WHOWfirmy Klimas Wkręt-met – wkręt hartowany samogwintujący

WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX, służący do montażu stolarki PVC; gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a ryflowany stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Z kolei do montażu profili drewnianych zaleca się stosować wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

LO firmy Klimas Wkręt-met – łącznik rozporowy

Łącznik rozporowy do mocowania m.in. ram okiennych z PCV i drewna, ościeżnic drzwiowych i stalowych kotew ościeżnicowych. Specjalna konstrukcja strefy rozporowej (koszulka stalowa) zapewnia odpowiednie zakotwienie w podłożach z betonu, cegieł pełnych, materiałów szczelinowych i betonu komórkowego oraz rozparcie w ramie.

KPS-FAST 8 S firmy Klimas Wkręt-met – kołek ramowy z wkrętem z łbem stożkowym

Kołek ramowy z wkrętem z łbem stożkowym zalecany do mocowania stalowych kotew ościeżnicowych w podłożach takich jak beton, beton komórkowy, cegła pełna, cegła ceramiczna perforowana. Kołek posiada koszulkę wykonaną z najwyższej jakości tworzywa. Łeb stożkowy wkręta zapewnia pełne zagłębienie w mocowanym elemencie, zredukowany gwint gwarantuje precyzyjne wprowadzenie wkręta, a poszerzony w strefie rozpierania kołka, zwiększoną siłę rozpierającą.

 

Piany montażowe TitaniumPRO firmy Marcopol :

Piana poliuretanowa niskoprężna posiada specjalnie opracowaną formułę, która pozwala uzyskać niski stopień ekspansji. Charakteryzuje ją doskonała przyczepność do większości podłoży budowlanych, takich jak: beton, gazobeton, cegła i pustaki ceramiczne, silikat, drewno, PVC, stal, aluminium.

Piana poliuretanowa Flexi to produkt, którego formuła została opracowana w szczególności z myślą o wypełnieniach i uszczelnieniach elementów podlegających elastycznym odkształceniom. Piana zachowuje pełną elastyczność i niezmienioną strukturę wewnętrzną przy deformacjach wymiarów sięgających 40%. Standardowe piany posiadają elastyczność na poziomie max. 10%.

Piana ognioochronna B1 posiada zaawansowaną technologicznie niskoprężną formułę, która pozwala uszczelniać szczeliny montażowe przy montażu stolarki otworowej w przegrodach budowlanych w klasie odporności ogniowej. Piana umożliwia uszczelnianie szczelin montażowych o szerokości 0÷40mm w maksymalnej klasie odporności ogniowej EI 60, szczelin o szerokości 0÷20mm w klasie odporności EI 90 oraz szczelin o szerokości 0÷10mm w klasie odporności EI 120. Produkt jest sklasyfikowany jako Bs1 – niezapalny i nierozprzestrzeniający ognia.

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.