Zainwestuj w zdrowie z programem „Czyste Powietrze”

18 lutego 2019

fotJak z korzyścią dla środowiska i naszego zdrowia zabezpieczyć dom przed utratą ciepła, obniżając przy tym rachunki za jego ogrzewanie? Trzeba zadbać o termomodernizację budynku. To najlepszy czas na takie przedsięwzięcie.

Ruszył bowiem rządowy program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można zyskać dofinansowanie, m.in.: wymiany starych pieców i kotłów na paliwa stałe, docieplenia ścian zewnętrznych i dachu obiektu czy wymiany stolarki okiennej. W związku z tym firma FAKRO, producent okien dachowych, przygotowała dla inwestorów kompleksowe rozwiązania produktowe, spełniające wymogi tego projektu.

 

Całościowa termomodernizacja budynku ma pozytywny wpływ nie tylko na jego komfort cieplny, generując przy tym oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń, lecz także ochronę środowiska. Przyczynia się bowiem do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a więc może być sposobem walki ze smogiem. Powodem powstawania owych szkodliwych substancji jest w dużej mierze korzystanie w domach jednorodzinnych z przestarzałych domowych pieców, zasilanych słabej jakości paliwem. Kluczem do sukcesu jest wymiana nieefektywnych źródeł energii na nowoczesne rozwiązania spełniające najwyższe normy, jak: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne bądź kocioł na paliwo stałe. Nie zmniejszymy jednak kosztów eksploatacji obiektu, jeśli inne jego elementy składowe będą dalej przyczyniać się do strat energii. Dlatego tak ważne jest dobre ocieplenie przegród zewnętrznych czy chociażby wymiana stolarki okiennej na wyroby energooszczędne. Poprzez niskiej klasy okna i drzwi oraz na skutek ich nieprawidłowego montażu z domu może uciekać nawet 25% ciepła.

W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można zatem wymienić stare okna dachowe, które są w złym stanie technicznym oraz nie spełniają współczesnych norm dotyczących termoizolacyjności, na nowoczesne, energooszczędne produkty. Planując taką inwestycję, warto skorzystać z kompleksowych rozwiązań przygotowanych przez firmę FAKRO, która bierze udział w tym projekcie. – Z dotacją można nabyć pionowe i dachowe energooszczędne okna trzyszybowe i czteroszybowe FAKRO wraz z systemami montażowymi oraz najwyższej jakości zewnętrzne osłony do okien pionowych i dachowych. A to wszystko łącznie z profesjonalną usługą montażu. Dzięki temu zyskamy doskonałej klasy produkty a to, w dłuższej perspektywie, zwyczajnie się opłaca. Wymiana stolarki okiennej może być ponadto częścią kompleksowej termomodernizacji całego dachu – opowiada Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO. Z myślą o tym programie firma FAKRO opracowała również przydatne informacje dla fachowców na temat systemu wymiany okien, które pozwolą na szybki i łatwy montaż bez naruszania konstrukcji dachu. Udostępnia także listę autoryzowanych dekarzy, z których pomocy warto skorzystać oraz planuje specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów.

Z programu „Czyste Powietrze” będzie można korzystać do 2029 roku (w tym podpisywanie umów należy zakończyć do 31 grudnia 2027 roku). Jego adresatami są przede wszystkim właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy takiego obiektu, jeśli nie został on jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstałych w rezultacie ogrzewania domów słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowania w zakresie: wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), stolarki okiennej (okien pionowych, okien połaciowych, drzwi balkonowych) – maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany wynosi do 700 zł na 1 m2 powierzchni okna, drzwi zewnętrznych i garażowych – do 2000 zł za 1 m2 ich powierzchni,​ docieplenia przegród budynku (ścian zewnętrznych, dachu), montażu lub modernizacji systemu centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Jeśli realizacja inwestycji przekroczy ten próg, dodatkowe nakłady pieniężne mogą być finansowane w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to z kolei 7 tys. zł. Świadczenia będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.