Jak zadbać o komfort akustyczny w domu?

12 lutego 2019

 

fotPrzy wyborze miejsca na wymarzony domwarto wziąć pod uwagę również to, czy jest ono wolne od hałasu. Niechciane dźwięki docierające do pomieszczeń z zewnątrz mogą zakłócać nasz sen, pracę i wypoczynek, powodując tym samym rozdrażnienie oraz spadek samopoczucia.

Jeśli hałaśliwe sąsiedztwo np. w postaci ruchliwej ulicy jest nie do uniknięcia, możemy poprawić komfort akustyczny domu na kilka sposobów. Jak to zrobić?

 

Stały i uciążliwy hałas negatywnie wpływa na organizm człowieka nie tylko fizycznie, lecz również pod względem psychicznym. Uciążliwe dźwięki mogą powodować wzrost napięcia nerwowego, przyspieszać zmęczenie, osłabiać koncentrację i zniechęcać do działania. „Zanieczyszczenie hałasem” jest szczególnie uciążliwe, jeśli mamy z nim do czynienia w miejscu, które powinno zapewniać nam spokój i wypoczynek – czyli własnym domu lub mieszkaniu. Jak chronić się przed tym zagrożeniem?

Sposoby na komfort akustyczny

W przypadku domów jednorodzinnych komfort akustyczny można poprawić na kilka sposobów. Jeśli dysponujemy dużą działką, dom można zlokalizować w znacznej odległości, np. 100 metrów od ruchliwej, hałaśliwej ulicy. Skuteczną osłonę osłabiającą lub rozpraszającą niechciane dźwięki będą stanowić: zieleń, wał ziemny obsadzony żywopłotem lub też wysokie ogrodzenie wykonane w technologii pełnej ściany. Przy wyborze projektu budynku warto też zdecydować się na bryłę z różnego rodzaju występami w elewacji i innymi obiektami w najbliższym otoczeniu, co skutecznie rozproszy fale dźwiękowe. Pomocny jest także odpowiedni układ pomieszczeń domu – tak, aby od strony narażonej na hałas umieszczone zostały pomieszczenia gospodarcze, garaż czy też kuchnia, zaś od strony „cichej” wnętrza przeznaczone do wypoczynku, a więc salon, sypialnia oraz pokoje dziecięce.

W domu może nam przeszkadzać także hałas generowany wewnątrz budynku przez pozostałych domowników. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest tu wyciszenie podłóg, ścian i sufitów budynku. Do izolacji akustycznej podłóg warto wykorzystać matę akustyczną, którą możemy zastosować pod panele, wykładzinę lub kafle i płyty kamienne. Zapobiega ona tworzeniu się mostków akustycznych oraz likwiduje odgłosy kroków. W przypadku ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości jak np. wełny mineralne.Dobrym rozwiązaniem dla ścian wewnątrz domu jest zastosowanie modułowych paneli akustycznych, które oprócz tego, że bardzo dobrze pochłaniają dźwięki, dodatkowo stanowią ciekawy element wykończeniowy pomieszczeń. W izolacji sufitów polecanym sposobem jest ich podwieszenie. Wykorzystanie w tym celu akustycznych płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych wełną mineralną wytłumi hałas oraz zlikwiduje echo.

Nieco inaczej niż w domach jednorodzinnych problem niechcianych dźwięków można rozwiązać w przypadku budownictwa wielorodzinnego. W tego typu budynkach hałas przedostaje się przede wszystkim przez ściany i stropy, dlatego już na etapie projektowania hałaśliwe i ciche pomieszczenia rozmieszcza się w przeciwnych końcach mieszkania oraz grupuje w pionach. Regułą jest, że np. sypialnie umieszcza się w oddaleniu od ścian przylegających do klatek schodowych, które są doskonałym nośnikiem hałasu. W mieszkaniach dźwiękowym intruzem są najczęściej głośne rozmowy, hałas muzyki czy praca instalacji technicznej w budynku (windy, instalacje wodnokanalizacyjne, zsypy na śmieci).  Im większa więc masa i gęstość materiałów użytych do konstrukcji obiektu, tym lepsze parametry izolacyjności akustycznej.

„Ciche” drzwi – tylko z dobrym montażem

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych, dźwięki z otoczenia takie jak ruch uliczny bądź hałas z sąsiedztwa będą wpadać przez okna i drzwi, dlatego trzeba odpowiednio dobrać rodzaj i charakterystykę wyrobów stolarki otworowej tak, aby jak najlepiej tłumiły niepożądane odgłosy. Producenci oferują w tym zakresie wiele rozwiązań zapewniających nie tylko akumulację energii cieplnej, ale również redukcję hałasu. Takie działanie ma wiele sensu, ponieważ nasze ucho zmniejszenie hałasu już o 10 decybeli odbiera jak obniżenie głośności o połowę.

Czym powinny charakteryzować się „ciche” drzwi? – Przede wszystkim ich budowa powinna być solidna, a wnętrze szczelnie wypełnione materiałem o wysokiej gęstości.Wielowarstwowe wypełnienie stanowi skuteczną ochronę przed hałasem. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na drzwi antywłamaniowe, otrzymamy produkt zbudowany z kilku warstw, m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej i stali. Ważne, by producent podał parametr Rw, dzięki któremu dowiemy się, jaki jest poziom izolacyjności akustycznej wyrażony w decybelach. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym bardziej skuteczna ochrona przed niechcianymi dźwiękami – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

Wybierając drzwi do domu i mieszkania warto też zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniową – od RC2 do RC4 – oczywiście im wyższa, tym drzwi są trudniejsze do sforsowania. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze „ciche” drzwi i okna na niewiele się zdadzą, jeśli ściany budynku będą zbudowane w przestarzałej technologii z niewystarczającą izolacją, a montaż wyrobów nie zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób.Niewłaściwy montaż drzwi może pogorszyć ich izolacyjność akustyczną nawet o 10 dB. Jakakolwiek pusta przestrzeń w ościeżnicy nie wypełniona odpowiednią pianą lub zaprawą sprawi, że dźwięki z zewnątrz skutecznie zakłócą nasz spokój i storpedują relaks po całym dniu ciężkiej pracy. Dlatego warto podczas wyboru montera kierować się ich potwierdzonymi kwalifikacjami i rekomendacjami od renomowanych producentów.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Panelowe drzwi do mieszkań firmy GERDA:

Panelowe drzwi do mieszkań GERDA wyróżniają się wysokimi współczynnikami izolacyjności akustycznej. Dzięki panelowej konstrukcji oraz dużej grubości skrzydła, wyroby z grupy standard redukują hałas o 34-39 dB. Właściwości te są jeszcze wyższe w grupie premium i sięgają 42-47 dB.  Przykładem takiego produktu są drzwi GERDA SX10 Premium. Skrzydło o grubości 78mm jest szczelnie wypełnione pianą o wysokiej gęstości i dodatkowo wyposażone w specjalną płytę dźwiękochłonną oraz panele na bazie drewna. Dzięki tym zabiegom, jego współczynnik izolacyjności akustycznej wynosi aż 47 decybeli.

Niecodzienne rozwiązania firmy Porta na codzienne wyzwania:

W przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie ściany często tłumią dźwięki na poziomie 35 dB,optymalnym wyborem są drzwi KWARC o współczynniku Rw=34 dB, które w białej odsłonie zachwycą designem. Gdy uzasadnione jest zastosowanie drzwi o wyższych parametrach, idealnym rozwiązaniem będą drzwi EXTREME. Specjalna konstrukcja jest uzupełniona zamkiem hakowym z mechanizmem dociskowym Winkhaus STV, co uszczelnia drzwi, tworząc niezwykle skuteczną barierę dla dźwięków. Mając na uwadze jak duży jest wpływ prawidłowego montażu na deklarowane parametry drzwi, w przypadku montażu wykonanego przez Autoryzowaną Grupę Montażową Porta, jako jedyny producent na rynku zapewnia na drzwi 5 lat gwarancji.

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.