Przeszklona oranżeria – ogród przez cały rok

18 sierpnia 2014

fot. MS wiecej niz OKNA ogrod zimowy tubOgrody zimowe uwodzą swym urokiem i stają się coraz bardziej popularne. Profesjonalnie wykonane, stanowią doskonałą ozdobę każdego domu, która w sposób znaczący podwyższa standard życia. Właściwie dobrana konstrukcja oranżerii zapewnia skuteczną ochronę termiczną i dopływ naturalnego światła.

Połączona z domem oranżeria to propozycja dla osób, które cenią sobie komfort oraz lubią delektować się każdą wolną chwilą w pięknym otoczeniu bujnej roślinności. Dzięki ogrodom zimowym, zainspirowanym książęcymi palmiarniami, można poczuć klimat dawnych lat, przypomnieć sobie beztroskie i błogie wędrówki po Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie od lat swoim czarem zachwyca Stara Pomarańczarnia. To również doskonały pomysł na powiększenie przestrzeni mieszkalnej o wyjątkowo urokliwą część rekreacyjną – taki prywatny raj dla duszy i ciała, który działa jak leczniczy kompres dla skołatanego po trudach dnia serca. Gorąca, cytrusowa herbata, rozkoszna woń kwiatów, słodki, wibrujący zapach owoców i naturalne światło wyraźnie poprawią nasz nastrój.

Poczuć zapach wiosny w chłodne dni

Oranżeria to popularna nazwa tzw. ogrodu zimowego. Jej popularność zawdzięczamy udoskonaleniu produkcji szkła płaskiego, wynalezieniu metody odlewu dużych tafli szklanych oraz badaniom nad wykorzystaniem energii słonecznej. Pierwsze formy szklarni pojawiły się już za czasów Cesarstwa Rzymskiego ok. 60 roku n.e. Historia pawilonów ogrodowych w postaci znanej nam dzisiaj sięga jednak dopiero wieku XIV. Na przełomie lat przeszły one znaczną metamorfozę: od ogródków przyklasztornych z ziołami leczniczymi, przez ogrody botaniczne przy uniwersytetach włoskich, będące ostoją egzotycznych gatunków roślin, po pomarańczarnie i oranżerie, służące do hodowli drzewek cytrusowych i figowych. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęły powstawać prywatne cieplarnie w postaci oszklonej werandy. Były one częścią bogatych domostw. Renesans popularności idei oranżerii datuje się na lata 70. XX wieku. Zielona architektura pełniła także funkcję dekoracyjną i rozrywkową, będąc miejscem spotkań i zabaw towarzyskich, a nawet przedstawień teatralnych.

fot. MS wiecej niz OKNA ogrod zimowy 1

Mieszkać w otoczeniu zieleni

Dzięki ogrodowi pod szklanym dachem możemy wzbogacić część mieszkalną domu o własny, wypielęgnowany kawałek natury. Tu zawsze będzie można się rozmarzyć, znaleźć upragniony spokój i odpoczynek, poszukać inspiracji i planów na przyszłość. Miejsce to może pełnić funkcję zielonego salonu, w którym w ciągu dnia zażyjemy relaksu, zagłębimy się w pasjonującej lekturze, pobawimy się z dziećmi – a to wszystko wśród wiecznie zielonej roślinności. Zaciszne wieczory będziemy zaś spędzać pod rozgwieżdżonym niebem, z dala od chłodu nocy. Przeszklony ogród warto wyposażyć w konstrukcję umożliwiającą jego całkowite otwarcie, co sprawi, że latem będzie tam panowała przyjemna temperatura. Dzięki temu, możemy z powodzeniem zaaranżować w oranżerii idealną dla rodzinnych przyjęć jadalnię. Roślinność należy starannie dobierać pod względem podobnych wymagań hodowlanych. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, to wilgotność i temperatura – niezbędne do prawidłowego wzrostu flory. Z otoczeniem dobrze będą komponowały się drewniane bądź wykonane z tworzyw sztucznych o wysokiej jakości elementy wyposażenia. Doskonale imitują one np. meble z ratanu lub innych naturalnych materiałów. 

Przestronne, słoneczne wnętrza

Ogród zimowy można wykonać jako pomieszczenie sezonowe lub całoroczne. Ta druga opcja pozwala cieszyć się urokiem soczystej zieleni nawet, gdy za oknem króluje zima, wymaga jednak zastosowania odpowiednich rozwiązań. Szczególną uwagę należy wówczas zwrócić na właściwości termoizolacyjne wkładów szybowych oraz konstrukcji nośnej, którą tworzy się zazwyczaj z drewna lub aluminium, a więc materiałów zapewniających odpowiednią sztywność. Ogród musi być zbudowany z dedykowanych tego typu budowlom systemów, które znajdziemy np. w ofercie firmy MS więcej niż OKNA, producenta rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. Ważnym elementem konstrukcji są przeszklone drzwi, które umożliwią swobodny dostęp z oranżerii wprost do wnętrza domu, a także wyjście na zewnątrz. Rosnącą popularnością cieszą się systemy drzwi podnoszono-przesuwnych, które pozwalają na tworzenie łatwych w obsłudze, wielkogabarytowych ruchomych przeszkleń. – System drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST umożliwia wykorzystanie masywnych skrzydeł o ciężarze do 300 kilogramów, które można swobodnie i bezpiecznie przesuwać – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA – Drzwi są wyposażone w niski, ciepły próg o wysokości 19 mm, co przekłada się na termikę i wygodę ich użytkowania. Cała konstrukcja, dzięki wykorzystaniu szyby SUPERtermo i ciepłych wzmocnień w ramie, zapewnia osiągnięcie współczynnika termoizolacyjności Uw = 0, 84 W/m2K (dla drzwi o wymiarach 5600x2400 mm) – dodaje ekspert. To funkcjonalne rozwiązanie sprawi, że uzyskamy swobodny dostęp do oranżerii, zarówno od strony budynku, jak i z zewnątrz.

fot. MS wiecej niz OKNA ogrod zimowy 2

Jeśli myślimy o całorocznym użytkowaniu ogrodu zimowego, należy go wyposażyć w ogrzewanie, które zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury. Najlepiej zastosować ogrzewanie podłogowe, które pomoże ukryć instalację i będzie ekonomiczne w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w pomieszczeniu kominka. Latem nadmierne nagrzewanie się przeszklonego pomieszczenia sprawi, że przebywanie w nim będzie mało komfortowe. W ograniczeniu promieniowania słonecznego docierającego do środka pomogą osłony, np. w postaci rolet materiałowych, które warto zainstalować zwłaszcza na górnych przeszkleniach konstrukcji. Niezbędne jest także zapewnienie wentylacji, umożliwiającej efektywną wymianę powietrza wewnątrz obiektu – służą do tego np. systemy wykorzystujące klapy wentylacyjne. Do stworzenia oranżerii możemy wykorzystać przestrzeń tarasu, zabudowując ją. Zaprojektowany i wybudowany w oparciu o nowoczesne rozwiązania ogród zimowy, wspaniale wzbogaci wygląd budynku i stworzy dodatkową, przeszkloną przestrzeń, w której znajdziemy upragniony spokój.

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.