Wanna akrylowa - czy warto ją kupić?

18 grudnia 2012

wanna logo     Wanny akrylowe to najchętniej wybierane wanny w Polsce. Wyjaśniamy, co decyduje o ich popularności. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę kupując wannę akrylową i jak o nią dbać.

     Akryl - czyli inaczej metakrylan metylu - jest tworzywem sztucznym, które zrewolucjonizowało oblicze łazienki. Jego największą zaletą jest to, że daje się on swobodnie kształtować, dlatego wykonane z niego przedmioty mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty. Z tego właśnie powodu akryl zaczął być modny w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy popularne były wanny z licznymi profilowaniami w postaci siedzisk, podłokietników czy zagłówków. Takich form nie dało się wtedy uzyskać w wannach stalowych czy żeliwnych. Wanny akrylowe z czasem udowodniły, że plastyczność to tylko jedna z ich zalet.

 

Wanna akrylowa - najważniejsze zalety

 
     Użytkownicy wanien akrylowych zgodnie twierdzą,wanna akrylowa art001
że są one ciepłe w dotyku, gładkie i łatwo się je czyści. Ich niewątpliwą zaletą jest także fakt, że ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien (np. model o wymiarach 150 x 100 cm –  20 kg). Z tego powodu są bardzo łatwe w transporcie i montażu. Wanny akrylowe lepiej też utrzymują temperaturę wody niż wanny stalowe, chociaż nieco gorzej niż żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki słyszymy w wannie stalowej. Dodatkowo w wannach akrylowych można bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania, praktycznie bez pozostawienia śladu po naprawie. Bardzo ważną zaletą jest też cena - wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.

 

Czysto, jak w wannie akrylowej

 
   Zaletą wanien akrylowych, która zasługuje na szczególne podkreślenie, jest ich większa higieniczność w porównaniu do wanien emaliowanych. Te drugie, jeśli są nieodpowiednio czyszczone, np. zbyt żrącymi środkami lub z powodu zbyt mocnego szorowania powierzchni wanny, z czasem matowieją i robią się porowate. Brud osadza się na powierzchni wanny, wchodzi w zagłębienia emalii i bardzo trudno jest go usunąć. Trzeba stosować coraz mocniejsze środki i coraz bardziej szorować, co dodatkowo niszczy wannę. Wanny akrylowe - nawet gdy są zmatowiałe z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji - nadal są łatwe w czyszczeniu. Higieniczność wanien akrylowych zwiększa także ich naturalna odporność na odbarwienia pod wpływem rdzy czy osadu wapiennego z wody, a także właściwości antybakteryjne. Wynikają one z faktu, że akryl w swojej strukturze ma składniki hamujące rozwój bakterii - jony srebra. Wszystko to sprawia, że łatwiej nam zachować czystość w łazience, co docenią zwłaszcza alergicy i osoby o wrażliwej skórze.

 

                                                         Na co zwracać uwagę kupując wannę akrylową?

 
wanna akrylowa art002     Przy zakupie wanny akrylowej warto zdecydować się na sprawdzony produkt, o którym wiemy, że został wykonany z płyty akrylowej spełniającej wymagania i normy europejskie. Popularność wanien akrylowych sprawiła bowiem, że duża część ich produkcji przeniosła się do Chin, w związku z tym na rynku pojawiło się wiele wanien o obniżonej jakości. Praktyka pokazała, że takie wanny łatwo pękają, z czasem żółkną i są mniej odporne na zarysowania. Może się to okazać dużym kłopotem, jeśli obudujemy naszą wannę płytkami. Kiedy straci ona na jakości, jej wymiana będzie kosztowna. Kupując wannę akrylową należy też od razu zakupić właściwy stelaż do jej zamontowania oraz obudowy. Stabilizacja wanny akrylowej jest bowiem powszechnie uważana za jej jedyny większy minus.

 

A może "wanna w wannie"?

 
    Przy pomocy wanny akrylowej - stosując metodę "wanna w wannie" - można także odnowić starą wannę żeliwną lub stalową. Dotyczy to zarówno wanien wolnostojących, jak i tych zabudowanych. Rozwiązanie to nie wymaga kosztownego remontu i zajmuje średnio około 2 godzin. Renowacja polega na osadzeniu w starej i zniszczonej wannie – nowej wanny akrylowej. Elementy są sklejane dwuskładnikową pianą. Akrylowy wkład jest dobrze dopasowany. Dlatego stara wanna jest całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Zaletą „wanny w wannie” jest bardzo duża wytrzymałość na pęknięcia i stabilność. „Wanna w wannie” jest też uznawana za najcieplejszą z wanien, bo dobrze izoluje oraz trzyma temperaturę wody dzięki podwójnym ściankom. Akrylowe wkłady są tłoczone według wzorców ze standardowych wanien. Z tego powodu „wannę w wannie" można zamontować już do około 95 proc. wanien emaliowanych, które są wykorzystywane w Polsce.

 

Wanna akrylowa - jak o nią dbać?

 
    Użytkownicy wanien akrylowych powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania, dzięki którym będą się mogli cieszyć swoją wanną przez długie lata. Prezentujemy je poniżej.

1) Do mycia wanien akrylowych nie należy stosować środków ściernych, proszków do szorowania oraz mleczek do czyszczenia. Większość z nich zawiera kredę, która rysuje powierzchnię i po pewnym czasie zmatowi ją, a w rysach będzie osadzał się brud. Złym pomysłem jest także używanie do czyszczenia ostrych gąbek, bo i one mogą zmatowić powierzchnię akrylu. Również przy zakupie środków do czyszczenia łazienek musimy zwrócić uwagę na ich skład. Poza wymienionymi wcześniej środkami ściernymi do akrylu nie należy używać także produktów zawierających amoniak, aceton czy alkohol.

2) Wanny akrylowe dobrze jest po kąpieli przetrzeć szmatką z mydłem w płynie bądź płynem do mycia naczyń i spłukać. Jeżeli w naszym regionie jest twarda woda, można wannę przetrzeć do sucha szmatką, by zapobiec osadzaniu się kamienia. Można również stosować chusteczki nawilżane do mycia łazienek, które dostępne są w wielu sklepach z chemią gospodarczą.

3) Jeżeli nie mamy ochoty na codzienne mycie wanny, można zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do mycia akrylu. Są to przeważnie żele, którymi polewamy powierzchnie akrylowe i spłukujemy po paru minutach. Środki te skutecznie usuwają osad z kamienia czy mydła. Równie skuteczne, a zdecydowanie tańsze, jest okresowe mycie wanny za pomocą ciepłej wody pomieszanej z octem lub sokiem z cytryny. Ewentualne plamy czy zabrudzenia po mydle można usunąć pastą do zębów, ale taką bez mikrogranulek. Do wszystkich tych zabiegów używać miękkich ściereczek.

4) Należy pamiętać, że akryl to tworzywo sztuczne, które nie jest odporne na ekstremalnie wysokie temperatury, więc lepiej nie palić papierosów w łazience czy uważać z rozgrzanymi przedmiotami, takimi jak lokówka czy prostownica do włosów, gdyż mogą one trwale zdeformować powierzchnię akrylową.

5) Należy również unikać wlewania do wanien akrylowych niektórych odczynników chemicznych, np. podczas remontu. Mogą one zmatowić lub zdeformować powierzchnię wanny. Akryl może też ulec zarysowaniu jeśli wpadną nam do wanny ostre i twarde przedmioty. Pazury zwierząt domowych mogą również pozostawić zarysowania na powierzchniach akrylowych, dlatego kąpiąc nasze domowe zwierzaki używajmy specjalnych gumowych mat do wanien.

     Dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy wanien akrylowych jest taka, że wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia oraz niewielkie pęknięcia - wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej - możemy zawsze łatwo usunąć za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) bądź naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu nie powinno być śladu po uszkodzeniu i ponownie można uzyskać gładką i lśniącą powierzchnią wanny.

 Źródło: PR Solutions

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.