Urok starej kamienicy

27 kwietnia 2012

Fotolia_9995949_L

     Mimo że na rynku nieruchomości królują obecnie nowoczesne rozwiązania, zauważalna jest jednocześnie tendencja do restaurowania i adaptacji starych budynków lub projektowania stylizacji historycznych. Inwestorzy przychylnym okiem patrzą na biura i apartamenty mieszczące się w zabytkowych, poindustrialnych, czy też stylizowanych wnętrzach. Te wymagają jednak odpowiedniej aranżacji i zadbania o detale.

     Oryginalne i stylowe rozwiązania stosuje się przede wszystkim w apartamentowcach o podwyższonym standardzie. Powstają one najczęściej w wyniku modernizacji zabytkowych kamienic lub loftów, albo są stylizowanymi, nowymi projektami. Mieszkańcy takich osiedli często oczekują indywidualnego potraktowania. Stąd troska architektów i projektantów o każdy szczegół – elewację, wyposażenie części wspólnych, windę czy dekoracje w holu.

     Spora część luksusowych nieruchomości zlokalizowana jest w starych przedwojenna_drewniana_winda_Schindlera śródmiejskich kamienicach, które nie przechodziły kompleksowej modernizacji. Niemniej nie można im odmówić statusu mieszkania luksusowego. W dodatku mieszkanie te posiadają niepowtarzalny klimat. Najczęściej bowiem zlokalizowane są w starych, przedwojennych domach. Takich miejsc jest w Warszawie niewiele. Z pewnością można do nich zaliczyć wybrane części Śródmieścia (z ul. Flory, Frascati, Górnośląską czy al. Róż), Powiśle (z ul. Czerwonego Krzyża), eleganckie ulice starej Saskiej Kępy czy Mokotowa, a także okolice placu Narutowicza. Atmosfera wspomnianych kamienic, ich podwórek i klatek schodowych jest trudna do odtworzenia w nowym budownictwie. Stąd spore zainteresowanie takimi nieruchomościami. Widok z okna to również wartość, która działa na wyobraźnię potencjalnych kupujących. Bo jak nie zakochać się w przestronnym mieszkaniu, którego okna wychodzą na park, starówkę, most Świętokrzyski czy też zieleń Saskiej Kępy.

     Elewacje zabytkowych budynków to często prawdziwe dzieła sztuki – kamienne płaskorzeźby, bogate zdobienia i oryginalne dekoracje. Również wnętrza kamienic pokazują, jak odmienne było niegdyś spojrzenie choćby na wystrój klatek schodowych. Kryształowe lustra w holach, oryginalne, zabytkowe windy i drewniane poręcze balustrad schodów z początku ubiegłego wieku to prawdziwe perełki. Dla przykładu kryształowe lustra, które przetrwały wojnę można i dziś zobaczyć w kamienicach w al. Róż, a w budynku ambasady Włoch przy pl. Dąbrowskiego do niedawna działała przedwojenna winda Schindlera.

     Nie tylko Warszawa może pochwalić się takimi unikatami. W Krakowie, na przykład, 2 lata temu wraz z remontem kamienicy przy placu Dominikańskim została zmodernizowana przedwojenna winda. Wnętrze i prowadnice windy są drewniane, a maszynownia znajduje się w piwnicy. Ten dźwig również wyprodukowała firma Schindler, która na polskim rynku obecna jest od 1914 roku.

Chociaż wiele zabytkowych kamienic wciąż znajduje się w opłakanym stanie i wymaga natychmiastowego remontu, to w centrach miast dostrzec można pierwsze efekty podejmowanych rewitalizacji. Coraz częściej zniszczone domy zastępują wyremontowane lub nowe, stylizowane budynki, które wyglądem i charakterem doskonale wpisują się w okolicę.

     Dobrym przykładem udanego zastąpienia starego nowym jest Rezydencja Foksal w Warszawie. Na miejscu kina powstał wyśmienity apartamentowiec, którego elewacja nawiązuje zarówno do tradycji, jak i nowoczesności. Na specjalne zamówienie dewelopera firma Schindler zamontowała w budynku windę w stylu retro, wystylizowaną na dźwig osobowy z przełomu XIX i XX wieku. Wnętrze kabiny wyłożono fornirem, czyli cienkimi płatami drewna. W windzie zamontowano także stylizowane przyciski oraz  niezwykły zegarowy piętrowskazywacz.

     Jak mówi Paweł Daniluk, kierownik ds. jakości i bezpieczeństwa produktów, Schindler przywiązuje dużą wagę do estetyki wykonania urządzeń. Dodaje, że montowane przez firmę dźwigi cechują się nie tylko bezpieczeństwem i jakością wykonania, ale także zastosowaniem ciekawych rozwiązań, związanych z wykończeniem.

     Dziś zamawiający windę może swobodnie dopasować kolory i materiały, z których będzie zrobiona winda. Dla przykładu, Schindler oferuje cztery linie stylistyczne kabiny dźwigu: od nowoczesnego, lekkiego wystroju, przez funkcjonalny, klasyczny, aż do dwóch wyjątkowo eleganckich i gustownych. Tak szeroki wybór stylistyki dźwigu pozwoli zadowolić nawet najbardziej wymagających.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.