Wakacyjne remonty –jak pozbyć się rys i zacieków na ścianie?

01 lipca 2024

fotLato poza okresem wakacyjnych wyjazdów to także sezon na remont wnętrz. Długie dni i ciepła pogoda sprzyjają realizacji prac wykończeniowych, na które wcześniej nie było czasu.Niezależnie od tego, czy planujemy tylko małe poprawki, czy też działania remontowe o większym zakresie, jednym z najczęstszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w domu lub mieszkaniu są rysy oraz zacieki.

Jak się ich pozbyć, żeby cieszyć się pięknymi, gładkimi ścianami?Doradzają eksperci z Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

 

Zanim odświeżymy wygląd ścian: pomalujemy je na nowy, wymarzony kolor, pokryjemy tapetą lub innym dekoracjami, trzeba odpowiedniooczyścić, wyrównać i zagruntować podłoże. Ważne jest również, żeby zlikwidować przy tym ewentualne rysy i zacieki, które mogą zepsuć końcowy efekt naszych prac. Jak zrobić to sprawnie i skutecznie?

Usuwanie rys i ubytków na ścianach

Rysy na ścianach i suficie mogą powstawać z wielu powodów – od naturalnego osiadania budynku, poprzez uszkodzenia mechaniczne w trakcie codziennej eksploatacji mieszkania, aż po błędy wykonawcze. Jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta, to o różnego rodzaju zadrapania również nietrudno. Niezależnie od przyczyny, istnieje kilka sprawdzonychsposobów, które pozwolą nam samodzielnie usunąć te defekty i przywrócić ścianom estetyczny wygląd.

Przed przystąpieniem do naprawy, przygotujmy niezbędne narzędzia i materiały. Potrzebne będą: szpachelka, papier ścierny o różnej gradacji, akryl szpachlowy lub gotowa masa naprawcza, pędzel oraz grunt do ścian. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia rys. Usuwamywięc wszelkie luźne fragmenty tynku lub farby za pomocą szpachelki, anastępnie delikatnie szlifujemy i odpylamy starannie powierzchnię. Żeby wzmocnić podłoże, zalecane jest też jego zagruntowanie cienką warstwą gruntu.

Do uzupełnienia pęknięć  na tak przygotowanej powierzchni można następnie wykorzystać:

  • lekki akryl szpachlowydostępny w kartuszu. Tego typu wyroby są łatwe w użyciu i obróbce, mogą być aplikowane w bardzo cienkiej warstwie i malowane już po kilkunastu minutach. Do wyciskania akrylu potrzebny będzie standardowy pistolet, stosowany np. do aplikacji silikonu. Końcówkę aplikatora obcinamy pod kątem w taki sposób, aby była dopasowana do szerokości wypełnianej spoiny. Po aplikacji powierzchnię pokrytą akrylem szpachlowym możemy wygładzić szpachelką zamoczoną w wodzie, pozostawić do wyschnięcia i pomalować

 

  • gotową masę naprawczą dostępną w niewielkim plastikowym opakowaniu. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się przy nieco większych ubytkach. Można też sięgnąć np. po wersję masy naprawczej z dodatkiem włókna szklanego, co zapewnia trwałe i elastyczne wiązanie. Do aplikacji potrzebna będzie szpachelka. W zależności od rodzaju produktu, po wykonaniu naprawy konieczne może być jeszcze nałożenie warstwy wierzchniej w postaci gotowej masy wykończeniowej

 

Rozwiązania takie jak akryl szpachlowy i gotowe masy naprawcze można również wykorzystać do wypełnienia i zamaskowania drobnych ubytków w ścianach np. miejsc po wkrętach lub gwoździach. Wyrób nakładamy równomiernie, żeby precyzyjnie wypełnić szczeliny. Pamiętajmy przy tym, żeby zawsze stosować się do zaleceń zawartych w karcie technicznej lub na opakowaniu danego produktu, co pomoże uzyskać oczekiwany efekt– podkreśla Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

W przypadku większych szczelin, np. w ścianie nośnej budynku, gdzie pęknięcie biegnie przez całą wysokość muru, nie powinniśmy działać na własną rękę, tylko zgłosić sprawę fachowcowi. Takie uszkodzenia mogą być bowiem oznaką przeciążenia konstrukcji obiektu i muszą być dokładnie sprawdzone oraz naprawione w profesjonalny sposób.

Usuwanie zacieków na ścianach i sufitach

Poza pęknięciami oraz ubytkami, wygląd ścian i sufitów w naszym domu mogą również szpecić zacieki. Są oneczęsto wynikiem zalania, nieszczelności dachów, rur czy instalacji wodnych. Mogą także powstawać na skutek kondensacji wilgoci. Jak je skutecznie usunąć?

Najpierw trzeba zlokalizować i usunąć przyczynę powstawania zacieków, gdyż w innym razie mimo, że się napracujemy, problem może powrócić. Ustalmy więc, co jest źródłem zawilgocenia– czy był to jednorazowy przypadek (np. zalanie przez sąsiada z góry), czy też sytuacja się powtarza przy większych opadach deszczu. Następnie dokładnie oczyszczamy powierzchnię z zaciekiem z użyciem wilgotnej szmatki lub, przy silniejszych plamach, delikatnego detergentu. Zbadajmy również, czy zacieki nie spowodowały uszkodzenia tynku – jeśli tak się stało, to szlifujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem usuwamy luźne fragmenty i całość dokładnie odpylamy.

Gdy ściana jest całkowicie sucha,możemy ją pokryć preparatem gruntującym lub specjalną farbą podkładową izolującą plamy. Skutecznie „odcina” ona zabrudzenia, a jednocześnie zabezpiecza podłoże przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Farbę nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej w dwóch warstwach), a następnie malujemy ścianę wybraną farbą nawierzchniową lub wykańczamy w inny sposób.

Samodzielne pozbycie się rys i zacieków na ścianach oraz sufitach nie jest trudnym zadaniem, jeśli podejdziemy do niego z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie podłoża, w tym jego zagruntowanie, oraz użycie dobrze dobranych materiałów naprawczych. Dzięki tym prostym krokom, szybko zmienimy wygląd wnętrz naszego domu i mieszkania. Potem będziemy mogli wykorzystać inspiracje z wakacyjnych wyjazdów i na nowo udekorować odświeżone ściany w nowej kolorystyce.

 

***

Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów farb, klejów, pian i silikonów, a także dostawców surowców w tym obszarze. PZPFiK reprezentuje branżę w kraju i za granicą, aktywnie wspiera jej rozwój i współpracuje z organami oraz instytucjami państwowymi i europejskimi w zakresie rozwiązań legislacyjnych. Związek inicjuje i wspiera programy oraz działania promujące odpowiedzialny biznes, w tym budowanie postaw proekologicznych, zarówno wśród samych producentów, dystrybutorów, pracowników branży jak i odbiorców końcowych.

PZPFiK należy do CEPE (Europejska Rada Przemysłu Farb, Farb Drukarskich i Barwników) oraz FEICA (Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Klejów i Uszczelniaczy).

Strona internetowa PZPFiK: pzpfik.pl

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.