Markiza w oknie

30 października 2015

fotJesienią dzień wstaje późno, a zasypia wcześnie. Szaro, ponuro i ciemno. Nic tylko skryć się w zaciszu własnego domu, zaparzyć aromatyczną herbatę i zapalić światło. W oświetlonym pomieszczeniu trudno jednak zachować prywatność.

Rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach osłon zewnętrznych, przez które żaden ciekawski przechodzień nie zajrzy do środka budynku. Zapewniają one również dodatkową ochronę termiczną.

Dzięki dużym przeszkleniom można zgrabnie połączyć dom z otoczeniem, nadając elewacji nowoczesnego charakteru. Skutecznie doświetlają one wnętrza, co jest ważne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie. Podczas jesiennych wieczorów jesteśmy zmuszeni korzystać ze sztucznego oświetlenia, a wówczas, gdy okna pozbawione są grubych zasłon, praktycznie każdy nasz ruch jest widoczny z zewnątrz. Tymczasem, dom powinien być naszą oazą. Dlatego, z myślą o komforcie, można wyposażyć okna w innowacyjne osłony zewnętrzne w postaci markiz. To wielofunkcyjne rozwiązanie, które latem zabezpiecza wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dodatkową funkcją markiz, przydatną zwłaszcza wówczas, gdy korzystamy ze sztucznego oświetlenia, jest ochrona prywatności domowników.

fot.FAKRO Markiza VMZ 2

Intymność we własnym domu

Inaczej niż w krajach skandynawskich (gdzie okna budynków często są pozbawione nawet firanek), w Polsce dom traktujemy, jako miejsce zapewniające 100% prywatności. Wynika to

z naszych uwarunkowań kulturowych i tradycji. Dom jest więc przestrzenią, w której możemy odpocząć po trudach dnia i „odciąć” się od świata zewnętrznego. Sferę domową (prywatną) oddzielamy od zawodowej psychicznie, ale również fizycznie – za pomocą takich elementów, jak ogrodzenie czy drzwi. Nie lubimy również, gdy ktoś niepowołany narusza nasz spokój, choćby patrząc przez okno do środka domu. Na taką obserwację możemy być narażeni zwłaszcza, jeśli mieszkamy w uczęszczanym miejscu, w którym przechodzi wiele osób. To wyraźnie obniża komfort korzystania z budynku.

Rozwiązaniem może być zakup grubych zasłon, ale nie we wszystkich wnętrzach będą one dobrze się prezentować. W porównaniu z nimi, nowoczesne markizy spełniają znacznie więcej funkcji, co czyni je uniwersalnym uzupełnieniem każdego okna. – Okno to dziś nie tylko przezroczysta przesłona, która chroni przed działaniem czynników atmosferycznych i zapewnia dostęp naturalnego światła do wnętrz – mówi Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien – Wyposażone w różnorodne rozwiązania okno zmienia swoje funkcje, dzięki czemu dostosowujemy je do oczekiwań współczesnych odbiorców – dodaje Janusz Komurkiewicz. Przykładem takiego rozwiązania są właśnie nowoczesne markizy do okien pionowych.

fot.FAKRO Markiza VMZ 1

Uniwersalna ochrona

Zastosowanie osłon okiennych w postaci markiz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Równie dobrze sprawdzają się one jako przesłona, która skutecznie ogranicza możliwość obserwacji komuś tego, co się dzieje w naszym domu. Jednocześnie, są przezierne. – Markizy zostały opracowane w sposób zapewniający użytkownikom budynku widoczność na zewnątrz. Nie musimy się więc obawiać, że tak, jak to ma miejscu w przypadku zasłon, „odetną" nam dostęp naturalnego światła. Montowane są na zewnątrz okna, a ich instalacja oraz obsługa są bardzo łatwe – podkreśla Dyrektor Marketingu firmy FAKRO.

Gdy temperatura otoczenia wyraźnie spada, nie do przecenienia jest każde rozwiązanie, które umożliwi zatrzymanie energii cieplnej w budynku. Jeszcze lepiej, gdy mamy je pod ręką, bez konieczności dokonywania dodatkowych zakupów. Taką rolę spełniają markizy. Ich zasłonięcie wieczorem sprawia, że pomiędzy nimi, a oknem powstaje swoista „poduszka powietrzna”, tworząca dodatkową barierę termiczną. Pozwala to na podniesienie parametrów cieplnych okna.

Jeśli cenimy prywatność, markizy pomogą nam ją zachować, służąc również wieloma innymi funkcjami, jak ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem, bariera dla uciążliwych insektów czy też ograniczenie ucieczki ciepła z budynku zimą. Z powodzeniem zastąpują rolety, zasłony czy żaluzje, stanowiąc nowoczesne i estetyczne uzupełnienie każdego okna.

Źródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.