Zielone wyspy w centrum Poznania

05 sierpnia 2013

dach zielony tubW dobie ciągłego rozwoju aglomeracji miejskich inwestorzy wymagają od kolejnych projektów budowlanych maksymalnego wykorzystania powierzchni działki .Oczekuje się kompromisu nowoczesności z ochroną środowiska naturalnego. Idealnym rozwiązaniem są właśnie zielone dachy – ogrody na różnych poziomach budowli takich jak: biurowce, centra handlowe czy osiedla mieszkaniowe.

W miastach zielone dachy przejmują część funkcji terenów zielonych, pochłaniając dwutlenek węgla i wydzielając tlen. Magazynują wodę opadową, przez co odciążają sieć kanalizacyjną, nawilżają powietrze oraz znakomicie pochłaniają hałas.

Dachy z bujną roślinnością to piękny widok zwłaszcza, gdy wokół nas „betonowa" rzeczywistość. W wielkich metropoliach, tego typu rozwiązania są nielicznymi. Warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż kryją w sobie wiele zalet i są przejawem ekologicznej postawy , którą należy propagować.

W Poznaniu takim ekologicznym dachem może poszczycić się Wydział Geografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, czy też Budynek Uniwersytetu Przyrodniczego. W budownictwie mieszkaniowym niewielu deweloperów decyduje się na zastosowanie takiej technologii z powodu wyższego kosztu tego typu rozwiązania.
Przykładem obiektu, pokrytego dachem zielonym jest budynek wielorodzinny przy ul. Krzywej 5 w Poznaniu zrealizowany przez

Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane BTM Sp. z o.o. Jest to budynek czterokondygnacyjny, jednoklatkowy z halą garażową. Znajduje się w nim 10 mieszkań i 2 lokale usługowe. Jego lokalizacja pozwala na szybkie dostanie się do centrum Poznania, a także zapewnia dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej, kulturalnej, miejsc użyteczności publicznej.

Zielone dachy zachwycają swoją oryginalnością, dlatego nie dziwi, że coraz częściej możemy je podziwiać w otaczającej nas rzeczywistości.

dach zielony

Źródło: BTM

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.