Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

28 czerwca 2013

mzuri tubKomu wynająć mieszkanie i za ile? Jak skonstruować zapisy umowy najmu? Jak zweryfikować potencjalnego najemcę? Jakie praktyczne metody stosować, aby ograniczyć ryzyko najmu?

Wiele osób posiada wolne mieszkania, jednak nie wynajmuje ich z obawy przed nieuczciwym najemcą, braku płatności, czy dewastacją. Tracą w ten sposób tzw. pasywny dochód, czyli taki, który nie jest powiązany z ich aktywnością zawodową. Łatwo policzyć - wynajmując kawalerkę za 900zł miesięcznie – można uzyskać rocznie 10800zł, przez 5 lat jest to już 54000zł. Niektórzy właściciele wynajmują „bezpiecznie" własne mieszkania, na przykład rodzinie lub znajomym akceptując przy tym niższy czynsz najmu. Inni właściciele, którzy wynajmują osobom obcym, są pełni obaw czy w następnym miesiącu coś ich nie zaskoczy.

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, które mogą skutecznie wyeliminować niebezpieczeństwa związane z najmem:

Weryfikacja najemcy

Warto zadać potencjalnemu najemcy pytania dotyczące poprzedniego najmu: gdzie mieszkał, dlaczego się wyprowadza? Poprosić o kontakt do poprzedniego wynajmującego. Poprosić również o wypełnienie ankiety osobowej, która jest jednocześnie załącznikiem do umowy najmu. W niej najemca podaje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego), dane kontaktowe ( telefon, adres e-mail, miejsce pracy, telefon do pracy), miejsce dotychczasowego zamieszkania, a także dane kontaktowe, do co najmniej dwóch osób z grona najbliższych, do powiadomienia w sytuacjach awaryjnych. Przed przekazaniem mieszkania warto poprosić najemcę o zaświadczenie z pracy oraz uzyskać informację o wysokości uzyskiwanych dochodów. Jeżeli mieszkanie chcą wynająć niepracujący studenci – umowę najmu podpisujemy z rodzicami studentów.

Umowa najmu

Przede wszystkim umowa na czas określony, pierwsza na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejny okres. Dlaczego, ponieważ umowa taka wygasa po upływie terminu, na jaki została zawarta. Kwota czynszu dla właściciela oraz opłat do administracji i zaliczek na media, jak również terminy płatności powinny być dokładnie sprecyzowane. Warto zapisać, że opłaty do administracji i za media mają charakter zaliczek, które mogą ulec zmianie w czasie trwania najmu. Kaucja – powinna być w wysokości, która zabezpiecza możliwe roszczenia właściciela po zakończeniu najmu. Dyscyplinując najemcę, warto również zawrzeć w umowie karę umowną za spóźnienie w płatnościach.

Protokół przekazania mieszkania

Powszechne jest, że właściciele mieszkań wpisują w protokół numery i stany liczników, podpisy obu stron i na tym protokół się kończy. Jest to błąd. Protokół zdawczo – odbiorczy powinien być jednocześnie inwentaryzacją całego mieszkania, opisywać rzeczywisty stan i wygląd mieszkania i powinien zawierać pełen opis umeblowania i wyposażenia. Następnie należy sporządzić również dokumentację fotograficzną. Pozwali to, po zakończeniu najmu, rozstrzygnąć ewentualne spory. Najemca powinien oddać mieszkanie w takim stanie, w jakim je otrzymał.

Powyższe „dobre praktyki" – to jedne z wielu standardowych procedur, jakie stosuje firma Mzuri wynajmując mieszkania prywatnych osób. Mzuri posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu mieszkaniami na wynajmem. Stosowanie „Dobrych praktyk" pozwala właścicielom mieszkań cieszyć się z regularnych, comiesięcznych wpływów uzyskiwanych z wynajmu, dbać o ich majątek, a przede wszystkim pozwala spokojnie spać.

mzuri1mzuri

Autor: Mariusz Sobański
Mzuri Poznań

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.