Powietrze w kuchni szkodliwe dla zdrowia

27 czerwca 2012

palnik     Z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Sheffield wynika, że powietrze w kuchni może być trzy razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz budynku.

     Naukowcy porównywali powietrze w mieszkaniach wykorzystujących różne rodzaje energii, uwzględniając to, jaki wpływ na powietrze mają kuchenki elektryczne i gazowe. W wyniku badań odkryli, że poziom dwutlenku azotu (NO2) w kuchniach z kuchenką gazową był aż trzy razy wyższy niż jego koncentracja na zewnątrz budynku w centrum miasta i znacznie przewyższał rekomendowane normy.

"Spędzamy we wnętrzach budynków 90% naszego czasu i ciężko pracujemy, aby nasze domy były ciepłe, bezpieczne i wygodne, rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie wdychamy zanieczyszczenia" - komentuje prowadząca badania profesor Vida Sharifi. "Energia jest tylko jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach, ale jest źródłem znaczącym. Gdy zabiegamy o to, by nasze domy były coraz bardziej szczelne pragnąc obniżyć koszty ogrzewania, narażamy się na coraz wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza, co może mieć wpływ na nasze zdrowie".

     Rozwiązaniem problemu jest dbałość o stałą wymianę powietrza i bieżące redukowanie zanieczyszczeń w mieszkaniach. "Jeśli nie jesteśmy w stanie otworzyć wszystkich okien przynajmniej 5 do 8 razy dziennie na ok. 8 minut, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu wentylacji z rekuperacją ciepła" - radzi Krzysztof Żyliński odpowiedzialny za wprowadzanie na polski rynek systemu InVENTer. "Dobry system zapewni nam świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach, odfiltruje je z zanieczyszczeń i bakterii, pomoże w zapobieganiu rozwoju pleśni i grzybów i wreszcie pozwoli nam oszczędzać energię niezbędną do ogrzewania" - mówi.

     Zanieczyszczenia w powietrzu są szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych oraz dla osób cierpiących na choroby płuc i układu sercowo-naczyniowego. Professor Sharifi twierdzi: “Myśląc o jakości powietrza skupiamy się najczęściej na powietrzu, którym oddychamy na zewnątrz budynków, tymczasem skoro spędzamy większość naszego czasu pod dachem, powinniśmy lepiej zrozumieć zanieczyszczenia, z którymi stykamy się we własnych domach".

Źródło: Alec's Red House

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.