Jak kupić mieszkanie? Poradnik w pigułce

07 marca 2012

kup_dom_artyku

     Zakup mieszkania czy też domu to poważna decyzja do której należy się odpowiednio przygotować. Jest to decyzja na długie lata naszego życia, nie tylko finansowa.Kupno mieszkania najczęściej wiąże się z decyzją o zaciągnięciu kredytu, który przez kolejne lata będziemy musieli spłacać. Nie ma tu absolutnie miejsca na jakikolwiek cień wątpliwości.Postaramy się udzielić Państwu jak najwięcej informacji, które są kluczowe przy tej ważnej decyzji jaką jest zakup mieszkania czy domu.

     Zatem na początek zastanowimy się jaki rynek, pierwotny czy wtórny, wybrać. Teoretycznie ten pierwszy zwiększa przyszłemu nabywcy możliwości wyboru, gdyż to my sami wybieramy dewelopera, rozważając z nim takie kwestie jak metraż czy też piętro na którym nasze mieszkanie ma się znajdować. Tak naprawdę mieszkanie czy dom można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, tak by osiągnąć maksimum jego zadowolenia. Rynek wtórny zaś wyklucza podobne możliwości wyboru, jesteśmy „skazani” na to, co nam oferują, nie zawsze to jednak spełnia nasze oczekiwania do końca.

     W sytuacji, gdy decydujemy się na zakup nieruchomości z drugiej ręki musimy liczyć się z takimi niedogodnościami jak niekorzystny układ ścian nośnych, nierzadko też należy przeprowadzić gruntowny remont. Jednak zanim będziemy rozważać nad sprawami związanymi z             domekurządzeniem mieszkania musimy wybrać jego lokalizację. Nowe inwestycje od jakiegoś czasu powstają z dala od centrum miasta, co spowodowane jest brakiem ziemi pod zabudowę. Stare, istniejące już osiedla mają swoistego rodzaju przewagę nad tymi, które dopiero powstały, mianowicie posiadają bogatą infrastrukturę miejską, sklepy, przedszkola, parki, szkoły. W nowych inwestycjach owa infrastruktura nie istnieje, bądź jest w fazie powstawania.

     Kolejną kwestią, którą należy się zainteresować to kondycja finansowa dewelopera, z którego usług zdecydowaliśmy się skorzystać. Wszystko po to by nie mieć problemów później. Gdy budynek został ukończony, starostwo powiatowe zobowiązane jest wydać stosowne dokumenty, które są niezbędne do wydzielenia księgi wieczystej dla naszej nieruchomości. Księga wieczysta jest o tyle istotna, że bez niej żaden bank nie udzieli nam kredytu, gdy lokalu nie można wyodrębnić. Inna sytuacja jest kiedy inwestujemy na rynku wtórnym, bo księga wieczysta już istnieje, należy zatem sprawdzić kilka rzeczy, na przykład czy księga nie jest zadłużona, bądź czy dotychczasowy właściciel nie posiada jakichkolwiek egzekucji związanych z nieruchomością, którą jesteśmy zainteresowani. Jest to o tyle, ważne że nowy nabywca, na równi z dłużnikiem, odpowiada przed komornikiem.

     Warto również sprawdzić czy stary budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, pozwoli nam to uniknąć szeregu trudności jeśli zdecydujemy się na remont. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym zazwyczaj widzimy, co kupujemy łatwiej znaleźć wszelakiego rodzaju wady, w przypadku rynku pierwotnego niestety musimy zawierzyć projektom i wizualizacjom. Ogromnym plusem rynku wtórnego, jest fakt, że niemal natychmiast możemy się do mieszkania wprowadzić, pamiętajmy jednak niezwłocznie wymienić zamki w drzwiach. W przypadku kiedy zdecydujemy się na kupno nowego lokalu, okres oczekiwania na możliwość wprowadzenia się jest znacznie dłuższy. Możemy co prawda, kupić nowe mieszkanie już wykończone jednak musimy zdawać sobie sprawę, że te są znacznie droższe.

Redakcja tygodnika

kup_dom_logo


 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.